Prima pagină » Actualitate » Ambasadorul SUA la Bucureşti, în vizită de prezentare la Patriarhia Română. Ce i-a transmis Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Ambasadorul SUA la Bucureşti, în vizită de prezentare la Patriarhia Română. Ce i-a transmis Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Marian Popescu
Ambasadorul SUA la Bucureşti, în vizită de prezentare la Patriarhia Română. Ce i-a transmis Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa doamna Kathleen Kavalec, ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, miercuri, 22 martie, la Reşedinţa Patriarhală. Cu această ocazie, Patriarhul Daniel a felicitat-o la începutul misiunii sale diplomatice şi i-a urat succes în întreaga activitate.

În cadrul întâlnirii, Patriarhul a făcut referire la fenomenul migrației, care – în cazul României – generează, pe lângă posibilitatea unor șanse reale de realizare pe plan personal, și provocări în fața cărora Bisericii Ortodoxe României (BOR) încearcă să găsească cele mai adecvate soluții pastorale, în vederea păstrării și promovării valorilor identitare românești, în special în privința tinerilor din aceste comunități.

Doamna ambasador a mulțumit pentru primire și pentru modul exemplar în care Biserica Ortodoxă Română a acordat asistență deosebită mulțimii de refugiați, ca urmare a războiului din Ucraina, potrivit basilica.ro.

De asemenea, Excelența Sa a mulțumit Patriarhiei Române pentru implicarea activă în combaterea traficului de persoane, care afectează, în prezent, și România.

În acest context, Patriarhul României a subliniat faptul că Biserica Ortodoxă Română dezvoltă diferite proiecte și programe destinate persoanelor vulnerabile (refugiaţi, victime ale traficului de persoane, victime ale violenţei domestice ș.a.m.d.).

Totodată, Patriarhul Daniel a arătat că, deoarece poporul român este foarte religios, ar fi necesar ca orice lege cu impact spiritual major asupra societății românești, în special în privința moralei sociale şi a educației în școlile din țara noastră, să fie discutată în prealabil şi cu reprezentanții cultelor religioase recunoscute în România, astfel încât să existe un dialog și o cooperare benefică la nivel național.

FOTO: Ziarul Lumina / Mihnea Păduraru

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Greșeala pe care mulți oameni o fac atunci când își pregătesc bagajul de călătorie