Prima pagină » Actualitate » Ca urmare a deciziei Curții de Apel București în favoarea Elenei Lasconi, „Aripa Moșteanu” din USR va contesta la Înalta Curte de Casație și Justiție

Ca urmare a deciziei Curții de Apel București în favoarea Elenei Lasconi, „Aripa Moșteanu” din USR va contesta la Înalta Curte de Casație și Justiție

Ca urmare a deciziei Curții de Apel București în favoarea Elenei Lasconi,

Curtea de Apel București a decis joi că Elena Lasconi rămâne președinta USR și singura reprezentantă legală. De asemenea, partidului îi este interzis să-l susțină la prezidențiale pe Nicușor Dan. Drept urmare, USR, aripa Moșteanu, a transmis un comunicat în care anunță că decizia va fi contestată la Înalta Curte de Casație și Justiție. 

„USR va face recurs la Înalta Curte cu privire la decizia Curții de Apel București prin care unui partid i se interzice să ia propriile decizii electorale”, pun cei de la USR, prin purtătorul de cuvânt Ionuț Moșteanu.

„USR consideră periculoasă decizia Curții de Apel București prin care o instanță cenzurează deciziile forurilor politice ale unui partid și decide asupra unei strategii politice. Mai mult, decizia de astăzi interzice și unui membru de partid să aibă propriile păreri politice.

Partidele politice sunt expresia liberă a voinței cetățenilor care aleg să se asocieze și să acționeze politic în numele unor valori comune. Atât timp cât o decizie este adoptată în forurile statutare ale unui partid și nu încalcă Constituția, libertatea de exprimare nu ar trebui cenzurată.

Vom face recurs împotriva deciziei Curții de Apel București având în vedere libertatea gândirii, a opiniilor și a dreptului la liberă exprimare. Practic, unor cetățeni care s-au asociat într-un partid li se interzice dreptul de a-și exprima voința politică în mod liber și de a decide pe cine susțin.

Este un precedent periculos. Dacă această decizie rămâne definitivă, orice președinte de partid ar putea acționa împotriva propriului partid, blocând decizii democratice luate în mod statutar de forurile de conducere”, se arată într-un comunicat.

De asemenea, aceștia au mai anunțat că decizia va fi contestată la ÎCCJ, „pentru a apăra autonomia politică și constituțională a partidelor”.

„USR va contesta această decizie la Înalta Curte de Casație și Justiție și va merge până la capăt pentru a apăra autonomia politică și constituțională a partidelor, dar mai ales libertatea de exprimare a celor care vor o Românie democratică.

Este clar – și pentru noi, și pentru tot mai mulți români – că un întreg sistem s-a pus în mișcare pentru a opri USR din a lua deciziile politice corecte în această perioadă dificilă. Prin decizia Curții de Apel de astăzi, prin promovarea ilegală de care beneficiază din partea PSD și PNL, prin reacția nemaiîntâlnit de promptă a AEP de a face verificări. Noi nu renunțăm. Vom contesta decizia la Înalta Curte de Casație și Justiție. E lupta pentru democrație și adevăr și pentru dreptul la libera exprimare a fiecărui român”, spune Ionuț Moșteanu, liderul deputaților USR.

CITEȘTE ȘI:

Elena Lasconi câștigă în instanță. Rămâne președintele USR, iar partidul nu-l poate susține pe Nicușor Dan la prezidențiale

Elena Lasconi spune că e singura care poate reprezenta legal partidul: „Statutul meu este de PREȘEDINTE al USR”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cercetarea cancerului este inundată de studii false, avertizează o analiză alarmantă