Prima pagină » Actualitate » Candidat la Senat pe listele S.O.S. România, fost lucrător al Securității comuniste. Anunțul CNSAS: „A suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi”

Candidat la Senat pe listele S.O.S. România, fost lucrător al Securității comuniste. Anunțul CNSAS: „A suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi”

Candidat la Senat pe listele S.O.S. România, fost lucrător al Securității comuniste. Anunțul CNSAS:

Informații importante devoalate de Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS), care a anunţat joi că Alexandru Amititeloaie, candidat la Senat pe listele partidului S.O.S. România, a fost lucrător al Securităţii comuniste. Reamintim că pe 1 decembrie cetățenii sunt chemați la urne pentru a vota în cadrul alegerilor parlamentare.

Alegerile parlamentare din România vor avea loc de Ziua Națională, fiind a zecea oară când se desfășoară astfel de alegeri după Revoluția din 1989.

CNSAS: „A desfăşurat activităţi prin care a suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi fundamentale ale omului”

Alexandru Amititeloaie este conferenţiar universitar la Universitatea „George Bacovia” din Bacău, el având şi o pensie specială de la MAI, în cuantum de 72.400 lei anual, conform declaraţiei de avere depusă în luna septembrie, potrivit informațiilor Agerpres.

CNSAS susţine – cu privire la verificarea candidaţilor la alegerile parlamentare din 1 decembrie – că a primit de la Birourile Electorale Judeţe listele integrale de candidaţi, conţinând date despre 8.288 de persoane.

Potrovit informațiilor citate, un număr de 5.242 de persoane nu fac obiectul verificărilor prevăzute de art.2 lit. b din OUG 24/2008, fiind născute după data de 22 decembrie 1973.

În schimb, CNSAS a identificat o persoană care a lucrat pentru fosta Securitate, respectiv Alexandru Amititeloaie, candidat la Senat din partea partidului S.O.S. România, condus de Diana Şoşoacă.

„Ca urmare a verificărilor finalizate până în prezent, în rândul candidaţilor a fost identificată o persoană care a avut calitatea de lucrător al Securităţii, în sensul prevăzut de art.2 lit a din OUG 24/2008, respectiv, ‘… în perioada 1945-1989, a desfăşurat activităţi prin care a suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi fundamentale ale omului’, aşa cum rezultă din Sentinţa civilă nr. 3590/29.10.2009 a Curţii de Apel Bucureşti”, spune CNSAS.

Conform documentelor de la CNSAS, Alexandru Amititeloaie a avut gradul de căpitan şi funcţia de şef Birou Contrainformaţii la UM 02910 – Rădăuţi din cadrul Direcţiei a IV- a (1986, 1987), iar în această calitate el a probat deschiderea urmăririi informative a unui ofiţer semnalat că sora sa a rămas ilegal în străinatate.

Curtea de Apel Bucureşti a decis în octombrie 2009 că Alexandru Amititeloaie a fost lucrător al Securităţii

Mai exact, Alexandru Amititeloaie ar fi aprobat mai multe măsuri informativ- operative:

  •  încadrarea informativă obiectivului cu sursele „JAR GHEORGHE” şi „VANEA” pentru a stabili: comentarii pe care le face obiectivul referitor la rudele rămase ilegal în străinătate, concepţiile morale, politice şi modul în care acestea interpretează anumite evenimente politice interne sau internaţionale, semnalarea persoanelor din mediul de relaţii al obiectivului şi familia acestuia, dacă obiectivul audiază şi colportează ştirile transmise de posturile de radio străine;
  •  încadrarea informativă a soţiei obiectivului la locul de muncă;
  •  interceptarea corespondenţei şi a convorbirilor telefonice.

CITIȚI ȘI:

AEP a făcut două PLÂNGERI joi dimineață către Poliție și Parchet în cazul finanțării campaniei lui Călin Georgescu

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce cred europenii despre Donald Trump?