Prima pagină » Actualitate » Ce PENSIE are Mioara Velicu. ”Oare ce fel de oameni sunt cei care fac legile astea?”

Ce PENSIE are Mioara Velicu. ”Oare ce fel de oameni sunt cei care fac legile astea?”

Ce PENSIE are Mioara Velicu. ”Oare ce fel de oameni sunt cei care fac legile astea?”
Ce PENSIE are Mioara Velicu

Interpreta de muzică populară Mioara Velicu, în vârstă de 78 de ani, a dezvăluit ce pensie primește lunar după o viață petrecută pe scenă.

Mioara Velicu este una dintre cele mai îndrăgite interprete de muzică populară din zona Moldovei. Și-a început cariera artistică în anul 1963. În viața personală, Mioara Velicu a fost căsătorită cu fostul campion olimpic și mondial de lupte greco-romane Nicolae Martinescu.

Mioara Velicu are o carieră impresionantă. Aceasta a dezvăluit, pentru revista Unica, ce pensie primește după ani petrecuți pe scena artistică din România.

Ce pensie are Mioara Velicu. ”Eu am fost toată viață pe drumuri, într-un stres extraordinar de mare, sunt lucruri pe care statul nu mi le va putea niciodată plăti”

Mioara Velicu a declarat că are o pensie de 4.000 de lei, însă a explicat și cum a ajuns la această sumă.

”N-aș putea spune că nu sunt mulțumită. Am 4000 de lei pe lună, jumate din ei pentru s-au luptat Angela Buciu și Mihaela Mihai, ne-au scos niște drepturi. Pensia mea, fără ce au reușit fetele, este de 1200 de lei. La fiecare trimestru plătesc o sumă pentru banii câștigați, 24 la sută îmi oprește statul. Dacă mă duc la banca să-mi scot propriii bani, îmi opresc 8 la sută din munca mea. Ce a făcut statul pentru mine? Eu am fost toată viață pe drumuri, într-un stres extraordinar de mare, sunt lucruri pe care statul nu mi le va putea niciodată plăti. Oare ce fel de oameni sunt cei care fac legile astea?”, a spus îndrăgita interpretă de muzică populară.

Artista a comentat și despre problemele pe care le are cu CREDIDAM (Centrul Român pentru Administrarea Drepturilor Artiștilor Interpreți).

”Da, cel mai tare mă doare sufletul când ia cineva un cântec de la mine, îl remixează și nu spune că e al meu. Eu nu am mai dat cântece la Credidam pentru că mă doare inima să văd cum necunoscuți iau milioane și eu iau 200 de lei, după atâția ani de muncă. Mi se pare jignitor să-mi dai 200 de lei, asta însemnând că tu ai controlat unde am cântat și ce am făcut. La anul împlinesc 80 de ani și mă duc să trec drepturile de autor fiicei mele”, a explicat aceasta.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe