Prima pagină » Actualitate » Ce SALARII au medicii în Italia, de fapt. Mulți sunt nemulțumiți și se mută la privat

Ce SALARII au medicii în Italia, de fapt. Mulți sunt nemulțumiți și se mută la privat

Ce SALARII au medicii în Italia, de fapt. Mulți sunt nemulțumiți și se mută la privat

Un rezident câștigă cel puțin 3.000 euro lunar brut, iar un radiolog poate ajunge și la 10.000 euro brut, într-un spital de stat din Italia.

Cu toate acestea, angajații din sistemul sanitar italian sunt nemulțumiți și mulți  aleg să lucreze în sistemul privat.

Turele sunt epuizante, perioadele de odihnă prea scurte, astfel că sectorul privat devine din ce în ce mai atractiv, iar criza din zona de sănătate publică este acum resimțită din plin.

Tocmai din această cauză, guvernul italian a decis să mărească salariile cadrelor medicale, dar și numărul locurilor în facultățile de medicină pentru a acoperi lipsa acută de personal.

De asemenea, guvernul face presiuni pentru reînnoirea contractului-cadru care, înainte de toate, ar duce la îmbunătățirea programului de muncă în spitalele de stat pentru a permite ritmuri de lucru mai sustenabile.

Va fi o creștere de 30 la sută a locurilor în facultățile de medicină, așa cum s-a promis: numărul medicilor aspiranți va crește de la 15.000 în anul universitar 2022/23 la peste 19.000 în 2023/24.

Totodată, se încearcă accelerarea reînnoirii contractelor medicilor, care se află în prezent la masa negocierilor.

Reînnoirea contractelor vizează 130.000 de halate albe care, în medie, vor avea creșteri salariale cuprinse între 200 și 240 de euro pe lună.

Întrucât contractul acoperă inclusiv perioada de trei ani din 2019 până în 2021, vor trebui plătite și restanțele salariale care, conform primelor calcule, pot ajunge chiar și la 9.000 de euro brut.

Salariile medicilor din Italia variază în funcție de specializare. Un medic începător câștigă minim 3.000 euro lunar brut, iar un radiolog poate ajunge și la 10.000 euro brut, potrivit stiridiaspora.ro.

Sursa foto: Envato Elements

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?