Prima pagină » Actualitate » Florile de primăvară românești, mai devreme pe tarabe, dar mai scumpe. „Costă mult încălzirea în solarii”

Florile de primăvară românești, mai devreme pe tarabe, dar mai scumpe. „Costă mult încălzirea în solarii”

Anul acesta, vom avea pe tarabele florarilor mult mai devreme zambile și alte flori de primăvară, dar mai scumpe. Producătorii se pregătesc pentru luna iubirii, perioada cea mai profitabilă din an. Primule, ghiocei, cyclamen sau zambile, sunt doar câteva dintre florile care vor umple tarabele la sfârșit de iarnă.

Cei care vor să-și surprindă persoanele dragi cu plantele viu colorate vor plăti anul acesta cu un leu mai mult pentru fiecare floare, anunță cultivatorii. Vor apărea mult mai devreme pentru că nu au fost temperaturi extreme în ultima perioada, așa cum era pe vremuri..

Madălina Firu este unul marii producatori din zona limitrofă Craiovei. Peste 40 de mii de fire a plantat producătoarea pentru „sezonul iubirii”, flori care vor ajunge pe tarabe mai devreme anul acesta.

Mirosul îmbietor vine însă la pachet cu prețuri mai mari anul acesta. Pentru că încălzirea serelor e scumpă, fiecare floare va costa cu un leu mai mult față de anul trecut, anunță producătorii.

„O să ieșim mai devreme anul acesta”

„Ghivecele le-am luat mai scump.  Acum,  și noi o să punem un ban, doi. O să ieșim mai devreme anul acesta”,  spune producătoarea.

Anul trecut la începutul primăverii un ghiveci cu primule pleca de la producător la prețul de 4 lei, acum va fi cu un leu mai mult.

„Ajungem să cheltuim în acest sezon 15.000 de lei. Mulți bani se duc pe încălzirea solariilor”, spune Valentin Firu.

Începând de săptămâna viitoare, primele flori vor ajunge pe tarabe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?