Prima pagină » Actualitate » George Simion a declarat presei franceze că vrea restaurarea MONARHIEI în România și reunificarea „pașnică” cu Republica Moldova

George Simion a declarat presei franceze că vrea restaurarea MONARHIEI în România și reunificarea „pașnică” cu Republica Moldova

Ruxandra Radulescu
George Simion a declarat presei franceze că vrea restaurarea MONARHIEI în România și reunificarea

Candidatul la președinție George Simion a declarat pentru publicația franceză Marianne că și-ar dori restaurarea monarhiei în România, dacă aceasta ar fi voința majorității românilor, transmite MEDIAFAX. 

George Simion, câștigătorul primului tur al alegrilor prezidențiale din România, a declarat presei franceze că dorește o schimbare constituțională și nu exclude posibilitatea revenirii la monarhie. De asemenea, liderul AUR a vorbit și despre o posibilă reunificare a României cu Republica Moldova, într-o manieră pașnică, „pe modelul reunificării Germaniei”.

„Cerem reunificarea pașnică a României cu Republica Moldova, într-o zi, când ambele părți vor fi de acord. Acest lucru s-ar face în conformitate cu dreptul internațional, așa cum se specifică în acordurile de la Helsinki din 1975, adică granițele pot fi schimbate doar dacă toate părțile sunt de acord. Prin urmare, sperăm să ne unim cu românii care trăiesc în Republica Moldova atunci când vom avea majoritatea. Pe modelul reunificării Germaniei”, a declarat George Simion.

Simion este de părere că guvernul de la Kiev  „nu respectă drepturile minorităților”, referindu-se la românii din teritoriu. Cu toate acestea liderul AUR a respins orice intenție de revendicare teritorială față de Ucraina.

George Simion: „O monarhie ar fi o idee mai bună”

George Simion a precizat că România are nevoie de o schimbare constituțională.

„Noi credem în voința poporului, credem în democrație și în importanța promovării unei cauze, a unei idei, a unui partid politic, a unei forme de guvernare. Unii oameni din România ar vrea să revină la monarhie, de exemplu. Eu aș fi de acord cu asta. Dacă vă uitați la președinții slabi pe care i-am avut în ultimii 25 de ani, o monarhie ar fi o idee mai bună. Dar asta se va întâmpla doar atunci când vom avea o majoritate. Da, ne dorim această schimbare constituțională”, a precizat Simion.

Simion a mai menționat pentru publicația franceză că „unii oameni din România ar vrea să revină la monarhie”. Acesta a fost întrebat de jurnaliști dacă ar fi de acord cu o astfel de schimbare.

„Personal, da. Cred că vocea poporului, că responsabilitatea crescută a cetățenilor va fi eficientă doar dacă îi lăsăm să aleagă. Dacă ne comportăm ca oligarhii sau conducătorii autoritari, ca în cazul lui Putin sau Lukașenko, spunând că «noi știm cel mai bine ce e bine pentru voi», nu există democrație”, a răspuns George Simion.

Citește și:

George Simion, moment TANDRU alături de fiul său: „S-a tuns tata, s-a tuns și Răducu” / VIDEO de la operațiunea „tunsul la frizerie”

George Simion i-a mulțumit lui Viktor Orban pentru SUSȚINERE: „Avem o luptă de câștigat împreună!”

George Simion merge la susținătorii săi din LONDRA: „Vreau să vă rog să opriți orice formă de dezbinare. Există viață și după 18 mai”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Schimbare de proporții la PRO TV! Unul dintre oamenii-cheie ai postului pleacă
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
De ce oamenii care înșală ajung să se mintă și pe ei înșiși? Ce spune psihologia despre justificarea infidelității