Prima pagină » Actualitate » Jumătate dintre refugiații ucraineni părăsesc România pentru țări din vestul Europei

Jumătate dintre refugiații ucraineni părăsesc România pentru țări din vestul Europei

Jumătate dintre refugiații ucraineni părăsesc România pentru țări din vestul Europei

Jumătate dintre cetățenii ucraineni care intră în țara noastră părăsesc teritoriul României în aceeași zi, către alte țări ale Uniunii Europene. Aceștia se folosesc de un acord mai vechi, potrivit căruia ucrainenii care primesc dreptul să intre pe teritoriul unui stat al UE, se pot deplasa în orice alt stat membru al Comunității Europene.

Mii de ucraineni care fug din calea războiului și intră în țara noastră, își continuă drumul către state din vestul Uniunii Europene.

Potrivit unor surse din cadrul Poliției de Frontieră, mulți ucraineni profită de situație și emigrează către țări ale UE unde nivelul de trai este ridicat.

Sursele citate au precizat, pentru Gândul, că între Ucraina și Comunitatea Europeană există un acord prin care odată intrați într-un stat membru UE, cetățenilor acestui stat li se permite să intre în orice țară care face parte din Uniune.

Refugiații vor să trăiască în țări cu nivel de trai ridicat

Conform polițiștilor de frontieră, cea mai mare parte a ucrainenilor care intră în țara nostră prin vama Halmeu, județul Satu Mare, merg mai departe, spre Vama Petea, din același județ, de unde o apucă spre Vest.

Distanța dintre cele două punte de frontieră este de aproximativ 40 de kilometri.

Conform datelor oficiale transmise, sâmbătă, de Poliția de Frontieră Română la nivel naţional, prin punctele de frontieră intraseră în țara noastră intraseră 18.558 cetăţeni ucraineni.

În același timp, 9.698 cetăţeni ucraineni, adică aproximativ jumătate din numărul celor intrați, s-au prezentat la alte puncte de trecere a frontierei pentru a părăsi țara noastră către vestul Europei.

Mulți dintre aceștia ar fi explicat polițiștilor de frontieră fie că au rude în străinătate, care lucrează deja acolo, fie intenționează să se stabilească acolo pe cont propriu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză