Liderul UDMR, Kelemen Hunor, consideră că Partidul Social Democrat (PSD) a luat decizia potrivită atunci când nu a mai inclus-o pe Laura Vicol pe listele pentru Parlament, în contextul scandalului Nordis. În opinia sa, acest subiect nu ar trebui să influențeze alegerile din mai 2025 și nici poziția premierului Marcel Ciolacu.
„Doamna Vicol a fost deputat, a fost şi preşedinta Comisiei Juridice, a fost, nu mai e. Deci, din acest punct de vedere, PSD-ul a făcut pasul corect: nu a mai pus pe listă, nu şi-a asumat şi a zis: Ai făcut ce ai făcut, vezi de treaba ta mai departe”, a declarat Kelemen Hunor, sâmbătă, în cadrul emisiunii Insider Politic de la Prima TV.
Președintele UDMR admite că informațiile apărute în legătură cu afacerea Nordis și călătoriile lui Marcel Ciolacu cu avioane private alături de patronii grupului au avut un efect asupra votului de la finalul anului trecut.
„E greu de spus în acest moment, fiindcă anul trecut, când au apărut acele informaţii legate de zborurile cu un avion privat în compania celor de la Nordis, eu cred că acele informaţii au avut un impact asupra rezultatului alegerilor. Nu vreau să intru în aceste speculaţii, dar am simţit acel val atunci”, a explicat liderul UDMR.
Cu toate acestea, Kelemen Hunor crede că explicațiile publice oferite de Marcel Ciolacu, inclusiv faptul că premierul a prezentat facturile pentru zborurile efectuate, au calmat, în mare parte, nemulțumirea publicului.
„Acum ancheta este într-o altă fază. În mod normal, nu ar trebui să afecteze, fiindcă efectele unei astfel de investigaţii vin spre cei care au greşit, spre cei care au delapidat fondurile private, că aici vorbim de oameni privaţi, nu vorbim de fonduri publice. (…) Nu sunt cei din conducerea partidelor politice”, a adăugat el.
Întrebat dacă, în opinia sa, poziția lui Marcel Ciolacu în fruntea Guvernului este amenințată de acest scandal, Kelemen Hunor a exclus această posibilitate.
„Nu. Dacă el n-are nicio implicare, dincolo de faptul că a fost coleg cu Laura Vicol, n-are de ce. Din acest punct de vedere, eu nu aş specula aşa ceva”, a afirmat liderul UDMR.
Vladimir Ciorbă și soția sa, Laura Vicol, au fost arestați pentru 30 zile de către instanța Curții de Apel București, la cererea procurorilor DIICOT, în dosarul Nordis. Pe lângă cei doi soți au fost arestați și cei trei frați Poștoacă, asociați Nordis.
Sursa FOTO: Mediafax
CITEȘTE ȘI: