Prima pagină » Actualitate » Mesajul lui Viorel Pașca după ce conturile i-au fost puse sub sechestru: „Vă rog nu mai trimiteți bani”

Mesajul lui Viorel Pașca după ce conturile i-au fost puse sub sechestru: „Vă rog nu mai trimiteți bani”

Viorel Pașca, patronul azilelor groazei din Bihor, a transmis un mesaj pe rețelele sociale în care a rugat oamenii să nu mai doneze bani în conturile asociației, după ce procurorii DIICOT le-au pus sub sechestru.

„Vă rog nu mai trimiteți bani”

Viorel Pașca a mulțumit donatorilor care au contribuit până acum la susținerea afacerii ilegale și i-a rugat să nu mai trimită niciun ban în conturile care au fost puse sub sechestru de procurori.

„Multumesc tuturor celor care ne-au sustinut financiar până acum. Conturile noastre au fost puse sub sechestru și vă rog nu mai trimiteți bani.”

Conturile familiei Pașca, puse sub sechestru

Procurorii DIICOT au pus sechestru total pe toate bunurile și conturile familiei lui Viorel Pașca. Anchetatorii au stabilit și o sumă record de 6,4 milioane de euro pentru daune morale destinate victimelor din aceste centre.
Măsură vine după ce judecătorii au decis inițial să îl lase în libertate pe Viorel Pașca, alături de soția sa, cei trei fii și o îngrijitoare. Instanța i-a plasat sub control judiciar, dar procurorii nu au fost de acord cu această decizie blândă. Ei au atacat deja hotărârea la instanța superioară și cer din nou arestarea preventivă a suspecților.

Viorel Pasca, liderul Asociatiei „Dumbrava – Dumnezeu Poarta de Grija”, este adus la sediul central al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) din Bucuresti pentru audieri intr-un dosar privind constituirea unui grup infractional organizat, traficul de persoane si exploatarea persoanelor vulnerabile. MIHAI POP / GMN / MEDIAFAX FOTO

Dosarul azilelor groazei din Bihor

Viorel Pașca, liderul asociației „Dumnezeu Poartă de Grijă”, era cunoscut de toată lumea ca „bunul samaritean”. El primea oameni ai străzii, bătrâni singuri și bolnavi psihic în casele lui din localitățile Dumbrava și Tinca.
Mulți dintre acești bolnavi au fost aduși acolo chiar de spitalele de stat din țară, care nu mai aveau locuri pentru ei. În realitate, centrele funcționau complet ilegal, nu aveau autorizații și nici personal medical specializat.

Prejudiciul total depășește 13.048.821 lei

Odată ce victimele ajungeau în aceste case, Viorel Pașca și familia lui le luau buletinele, cardurile de pensie și indemnizațiile de handicap. Procurorii spun că suspecții au strâns în acest fel un prejudiciu de 13 milioane de lei. 
Anchetatorii au descoperit că victimele au fost ținute fără reguli de igienă și fără protecție, iar nimeni nu a avut grijă de starea lor de sănătate. Cea mai gravă descoperire arată că 401 persoane care au decedat au fost îngropate pe un teren de la marginea localității.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Premieră MONDIALĂ”: AI-ul intră în lupta cu dârele albe lăsate de avioane
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Lună de miere transformată în tragedie! Doi tineri britanici proaspăt căsătoriți au murit într-un accident de elicopter în Grecia
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
O echipă de la MIT a conectat bacterii pentru a crea tranzistori vii