Prima pagină » Actualitate » Moldova nu mai cotizează la Comunitatea Statelor Independente. Chișinău a denunțat deja zeci de acorduri cu „fantoma” URSS

Moldova nu mai cotizează la Comunitatea Statelor Independente. Chișinău a denunțat deja zeci de acorduri cu „fantoma” URSS

Moldova nu mai cotizează la Comunitatea Statelor Independente. Chișinău a denunțat deja zeci de acorduri cu

Republica Moldova a anunţat joi că începând de anul viitor va înceta plata contribuţiilor la Comunitatea Statelor Independente (CSI). Organizaţia un fel de uniune politică și economică pe model URSS, dar în raport cu care guvernul de la Chişinău a denunţat zeci de acorduri, transmite agenţia EFE.

„Guvernul va exclude Comunitatea Statelor Independente (CSI) din lista organizaţiilor la care se plătesc cote anuale de afiliere”, a comunicat Ministerul de Finanţe de la Chişinău.

Adio Moscova

Această decizie a fost luată întrucât Republica Moldova a denunţat o serie de acorduri asupra participării la organizaţii create de CSI, precum şi ca urmare a „sancţiunilor internaţionale introduse de comunitatea internaţională împotriva Federaţiei Ruse”, motivează acelaşi minister. Prin urmare, mai transmite acesta, în proiectul de buget pentru anul viitor nu se va mai regăsi contribuţia la CSI.
Încă din 2023 a fost diminuată în buget suma alocată plăţii cotelor de afiliere la organizaţiile internaţionale cu 16 milioane de lei moldoveneşti (circa 900.000 de dolari), respectiv de la 66,5 milioane la 50,5 milioane de lei moldoveneşti.
„Reducerea cheltuielilor se datorează în mare măsură faptului că încă de anul acesta (Republica) Moldova nu plăteşte contribuţii pentru participarea la Adunarea Interparlamentară a CSI şi în şapte organizaţii ale acestei comunităţi: circa 8,2 milioane de lei” moldoveneşti, mai menţionează Ministerul de Finanţe de la Chişinău.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare