Prima pagină » Actualitate » O româncă din Pitești își anunță CANDIDATURA pentru Parlamentul Austriei: „Vreau să fiu o voce a românilor de aici”

O româncă din Pitești își anunță CANDIDATURA pentru Parlamentul Austriei: „Vreau să fiu o voce a românilor de aici”

O româncă din Pitești își anunță CANDIDATURA pentru Parlamentul Austriei: „Vreau să fiu o voce a românilor de aici”
Sursa foto: Facebook/ Ramona Miletic

Ramona Miletic, româncă stabilită în Viena de 15 ani și viceprimar al districtului Simmering de patru ani, își va încerca norocul în alegerile legislative austriece din 29 septembrie. Miletic va candida pentru un loc în Consiliul Național, camera inferioară a Parlamentului Austriei.

În districtul Simmering din Viena, unde Ramona Miletic îndeplinește funcția de viceprimar, locuiesc aproximativ 100.000 de persoane, dintre care 6.000 sunt români.

Originară din Pitești, Miletic a fost aleasă viceprimar în noiembrie 2020 și a fost reconfirmată pentru un al doilea mandat în octombrie 2020, după ce a fost consilier local al Primăriei sectorului 11 din Viena.

Membră a SPÖ (Partidul Social Democrat din Austria) de peste 11 ani, Miletic se pregătește acum pentru a aduce reprezentarea românilor în Parlamentul Austriei.

„Candidez la alegerile legislative deoarece îmi doresc să fiu o voce a românilor de aici în Parlamentul Austriei. Vreau să fiu de asemenea o voce a oamenilor de rând. Consider și că sistemul de sănătate din Austria ar trebui îmbunătățit, să nu fie împărțit în două, pentru cei care își permit o consultație privată la doctor și pentru cei care nu își permit.

Aș vrea ca pentru toată lumea să fie aceleași beneficii medicale, fără discriminare. Un alt obiectiv ca și candidat pentru Consiliul Național din Parlamentul Austriei este asigurarea de salarii echitabile pentru toată lumea.

Aderarea României la Schengen, punctul central

O altă problemă: Produsul Intern Brut a scăzut foarte mult în Austria comparativ cu România. Conform datelor Comisiei Europene legat de evoluția PIB-ului în ultimii cinci ani, Austria este undeva la coada clasamentului, în timp ce România este pe locul cinci privind creșterea PIB în Europa.

Sunt scumpiri în Austria, chiriile au crescut,” a declarat Ramona Miletic pentru Adevărul.

Miletic și colegii săi din SPÖ susțin ferm intrarea României în Schengen. „Românii sunt foarte bine văzuți la Viena și în Austria, sunt bine integrați, sunt oameni foarte harnici și serioși. Românii din districtul Simmering sunt implicați inclusiv în activități culturale,” a adăugat Miletic.

În prezent, Ramona Miletic lucrează ca șef de birou într-o companie de construcții din Viena. În România, Miletic a avut o carieră în domeniul construcțiilor, ocupând funcția de director de achiziții într-o companie din Pitești.

După ce și-a cunoscut viitorul soț în urmă cu 15 ani, când acesta lucra la Pitești, cei doi au decis să se stabilească la Viena. Ramona a început imediat cursuri intensive de limba germană și, după doi ani, a găsit o slujbă în domeniul construcțiilor în capitala Austriei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DOCUMENTE. Contractul de lobby al Administrației Nicușor Dan duce la consilierul lui Trump
Digi24
Cum prezintă propaganda rusă cazul dronei care a lovit blocul din Galați
Cancan.ro
DOLIU în politica din România! A murit Maria Dina
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ungaria vrea România în Grupul de la Vișegrad. Avertisment din Elveția: „Să nu se folosească de acest format pentru influență”
Mediafax
Rusia a avertizat cu o zi înainte de căderea dronei la Galați. Ce l-a nemulțumit pe Putin
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Anchetă după tragedia din Târgu Jiu: informații șocante despre bărbatul suspectat de dublă crimă
Cancan.ro
Meteolorgii ANM, în alertă. România, amenințată de „secetă meteorologică”. Ce se întâmplă începând cu 1 iunie 2026
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cine va plăti mai mult pentru RCA în 2026?
Descopera.ro
Cât de aproape suntem de călătoriile interstelare rapide?
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Copiii nu uită cum i-ai făcut să se simtă. Lecțiile unui psiholog despre maturitatea emoțională a părinților