Prima pagină » Actualitate » O tânără din Satu Mare s-a infectat cu SARS-CoV-2, după vaccinarea cu AstraZeneca: După a doua doză, am lăsat garda jos puțin. Un jandarm a murit după ce s-a infectat cu Covid-19. Nu era vaccinat

O tânără din Satu Mare s-a infectat cu SARS-CoV-2, după vaccinarea cu AstraZeneca: După a doua doză, am lăsat garda jos puțin. Un jandarm a murit după ce s-a infectat cu Covid-19. Nu era vaccinat

O tânără din Satu Mare s-a infectat cu SARS-CoV-2, după vaccinarea cu AstraZeneca: După a doua doză, am lăsat garda jos puțin. Un jandarm a murit după ce s-a infectat cu Covid-19. Nu era vaccinat

O tânără din Satu Mare povestește experiența trăită după ce s-a vaccinat și a plecat la mare. Ea s-a infectat cu virusul SARS-CoV-2 fără să își dea seama. 

Bianca dezvăluie motivul pentru care a făcut publică povestea ei, pe pagina de Facebook RoVaccinare. „Un jandarm, de aceeași vârstă cu mine, 35 de ani, s-a stins după ce s-a infectat cu Covid-19, fără probleme de sănătate, cu 2 copii mici, iar soția era și ea internată în spital, însă în stare stabilă“.

 „Aș vrea și eu să vă spun povestea mea despre experiența cu vaccinul și apoi cu virusul.

Din martie 2020 lucrez de acasă și sunt foarte recunoscătoare pentru că pot să fac asta. Am fost foarte atentă, nu m-am întâlnit cu oameni.

Când a venit momentul, m-am vaccinat cu AstraZeneca. La prima doză am avut simptome de răceală și oboseală 1 zi și jumătate. La a doua doză nu am avut niciun simptom.

Eu cred că nu sunt mai presus de medici sau de cercetători.

Nu cred în chipuri sau că vrea cineva să ne extermine cu vaccinul ăsta.

Cred că trebuie să ne vaccinăm ca să putem să supraviețuim și omenirea să poată să meargă mai departe.

După a doua doză am început să mai ieșim pe la terase, m-am văzut cu prieteni, am lăsat garda jos puțin, am fost la un botez, la o petrecere și în cele din urmă am zis să mergem la mare, la noi la mare, acum în August”.

Principalele simptome ale infectării au fost nas înfundat, tușe seacă în 2 seri, câte o repriză de câteva tușe, fără gust și miros, și o durere de cap pentru o zi.

 „Toate bune și frumoase până în a treia zi, când mi s-a înfundat o nară, apoi 2 nopți la rând m-a trezit o tuse seacă, dar am tușit de 5 ori și apoi m-am pus la somn. Înainte de repriza cu tusea, am fost și am alergat pe plajă 6 km. Mă gândeam că din cauza aerului condiționat, brizei mării, alergării, sigur de acolo a fost tusea.

Partenerul meu nu avea nimic. Și el este vaccinat cu schemă completă.

A mai venit după 2 zile un grup de prieteni, și ei vaccinați, dar cazați în altă parte.

Într-una din seri, le-am gătit și o salată de vinete dar având nasul un pic înfundat, am zis să îmi pun masca.

Am mâncat toți la aceeași masă. Am stat în apartament 3 ore toți 6, am povestit și mâncat împreună.

Trebuia să mai vină o familie cu 2 copii la mare, în următoarea zi, și am zis că e bine să îmi fac un test rapid singură, ca să pot să stau liniștită pentru câteva zile, că atât era sejurul.

Spre surprinderea mea, testul rapid s-a pozitivat instant. Am căutat o clinică să-mi fac un test oficial și am plecat spre Constanța. Cei de la clinică mi-au făcut 2 teste diferite și ambele au ieșit pozitive. Ne-am anunțat prietenii că am ieșit pozitivă și am plecat imediat spre casă pentru că nu voiam să infectez pe nimeni.

S-au testat toți atunci, dar și după câteva zile și nimeni nu a ieșit pozitiv. Partenerul meu cu care am dormit în aceeași cameră 4 nopți nu a ieșit pozitiv și nu a avut simptome. S-a testat și el după o săptămână și a ieșit tot negativ. (…)

M-am hotărât să-mi spun povestea după ce am aflat că un jandarm, de aceeași vârstă cu mine, 35 de ani, s-a stins după ce s-a infectat cu Covid-19, fără probleme de sănătate, cu 2 copii mici, iar soția era și ea internată în spital, însă în stare stabilă.

Din câte am înțeles, nu erau vaccinați.

Concluzie: Get that freaking vaccin!

Îți poate salva viața!

PS: Dacă povestea mea motivează 5 oameni să se vaccineze, am câștigat!?“ Bianca S, Satu Mare”.

Bilanţ vaccinare 25 septembrie 2021

Aproape 17.000 de persoane vaccinate în ultimele 24 de ore şi peste 7.000 cu prima doză a vaccinului Pfizer, anunţă CNCAV. România are 5.457.784 de persoane vaccinate, din care 5.321.164 cu schema completă.

În ultimele 24 de ore, 6.921 de români au primit vaccinul Johnson&Johnson, 7.122 prima doză de Pfizer BioNTech, respectiv 2.342 a doua doză de Pfizer BioNTech, 199 prima doză de Moderna și 85 doza a doua, 9 români s-au vaccinat cu AstraZeneca, iar 56 au făcut rapelul cu același ser.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
Povestea soldaților găsiți sub motocicleta din Dunăre. Ce scria pe plăcuțele lor de identificare
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce alternative la alergare sunt recomandate pentru impact redus asupra articulațiilor?