Prima pagină » Actualitate » Pepenii de DĂBULENI ajung mai târziu pe tarabe. Producția, afectată de vremea rea

Pepenii de DĂBULENI ajung mai târziu pe tarabe. Producția, afectată de vremea rea

Soartă incertă pentru pepenii de Dăbuleni. Anul acesta, celebrele lubenițe vor ieși pe piață cu 2 săptămâni mai târziu, adică cel mai devreme la 1 iulie. Acest lucru se întâmplă din cauza temperaturilor scăzute din primăvară care nu au lăsat planta să se dezvolte, deși au fost plantate la timpul potrivit.

Fermierii susțin că nu au nicio șansă să câștige lupta cu pepenii din Grecia, întrucât aceștia vor invada piețele din țara noastră în luna iunie la prețuri mai mici.

Lucian Onicală este unul dintre producătorii de pepeni din Dăbuleni. El a investit 30.000 de lei pentru cultivarea unui hectar cu delicioasele lubenițe. Acum, însă, se uită cu mare îngrijorare la cultura de pepeni care a fost lovită de grindină, iepurii au invadat terenul, iar plantele nu s-au dezvoltat suficient de bine din cauza temperaturilor foarte scăzute.

„Nu se anunță un an bun pentru noi. Le-a lovit grindina, acum iepurii ne fac probleme. Dormim în câmp să îi alungăm. Nu știu dacă se pune problema de profit anul acesta”, spune producătorul.

În supermarketuri și piețe deja sunt pepeni din Turcia și Grecia la prețul de 4 lei per kilogram. Clienții spun că ii preferă pe cei din România.

În Dăbuleni sunt 1.500 de cultivatori. Suprafața cultivată este de 1.000 de hectare – 750 de hectare cu pepeni verzi și 250 de hectare cu pepeni galbeni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Femeile ies mai târziu la pensie din 2026. Legea aduce și noi beneficii pentru vechime mare
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?