Prima pagină » Actualitate » Premierul Ciolacu, despre planul fiscal pentru reducerea deficitului: România va avea INVESTIȚII de 110 miliarde de euro

Premierul Ciolacu, despre planul fiscal pentru reducerea deficitului: România va avea INVESTIȚII de 110 miliarde de euro

Premierul Marcel Ciolacu a declarat luni, în cadrul summitului Autorităților Publice Municipale din România, că și-a asumat un plan fiscal pentru a asigura dezvoltarea economică a țării. Decizia, spune Ciolacu, a fost necesară pentru a evita o corecție întârziată, care ar fi afectat România pe termen lung. Totodată, premierul a menționat că România va beneficia de fonduri de aproximativ 110 miliarde de euro în următorii ani.

Normal că mi-am asumat un plan fiscal, cum să nu-mi asum? Dar știam de a doua zi că vor fi breaking news-urile: Uitați-vă ce nenorociri se întâmplă, uitați-vă cum se mărește TVA-ul, uitați-vă cum cresc impozitele și taxele.

Șeful Executivului a reamintit că s-a angajat să reducă deficitul la 3%.

Eu puteam să risc, pentru un interes de o lună de zile, ca România să nu depună niciun plan fiscal și automat să aibă o corecție către un deficit de 3% doar în 4 ani. A făcut-o unul. Unul a semnat că vom reveni la 3%, când el avea deficit de 9,2%. Știți când trebuia să avem? 3%, a spus Marcel Ciolacu.

În acest context, premierul a evidențiat importanța investițiilor publice masive din acest an, care au atins aproape 110 miliarde de lei, pentru susținerea proiectelor de dezvoltare în întreaga țară, incluzând fondurile PNRR, Anghel Saligny, PNDL și CNI.

Este cea mai mare dezvoltare a României, care trebuie să fie, în următorii 3 ani, să se ridice, de această dată, la 110 miliarde de euro, ca să putem acoperi toată cofinanțarea din PNRR și să acoperim toate proiectele propuse, a adăudat șeful Executivului.

Planul fiscal pe care Guvernul s-a angajat să-l trimită Comisiei Europene a fost trimis la Bruxelles vineri, 25 octombrie, potrivit unor surse guvernamentale citate de Gândul.ro. Este vorba despre un plan negociat pe 7 ani, prin care țara noastră se angajează să reducă deficitul bugetar la sub 3%.

Negociatorii de la Bruxelles vor da termen țării noastre să cheltuiască bani pe investiții, însă, în același timp, vom fi monitorizați în privința situației deficitului bugetar. În ceea ce privește pragul pentru microîntreprinderi, se va face o reducere graduală. Mai multe detalii AICI.

CITEȘTE ȘI:

Guvernul trimite vineri planul FISCAL la Bruxelles/ Ultimele negocieri au loc în cursul zilei de miercuri

Premierul Marcel CIOLACU promite că TVA-ul nu va crește: Nu voi repeta experiența domnului Emil Boc

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Președintele Donald Trump ar putea veni la București. El va fi invitat la un summit NATO
Digi24
Un actor este implicat în gruparea acuzată că exploata sexual tinere într-un club de striptease din Capitală (surse)
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan a făcut o vizită neanunțată la Consulatul României la Bruxelles. Ce scop a avut premierul
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Raportul toxicologic al lui Mario Berinde din Cenei e public. Ce au descoperit medicii legiști la analize. Detalii de ultimă oră din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Miopia este în creștere, iar un obicei comun ar putea fi de vină