Prima pagină » Actualitate » Primăria Capitalei explică de ce nu a intervenit la incendiul din Delta Văcărești. „Înțelegem și regretăm profund impactul asupra biodiversității”

Primăria Capitalei explică de ce nu a intervenit la incendiul din Delta Văcărești. „Înțelegem și regretăm profund impactul asupra biodiversității”

Primăria Capitalei explică de ce nu a intervenit la incendiul din Delta Văcărești. „Înțelegem și regretăm profund impactul asupra biodiversității”

Oficialii Administrația Parcul Național Văcărești, de sub umbrela Primăriei Municipiului București, au detaliat, vineri, motivul pentru care nu a intervenit pentru stingerea incendiul de vegetație din Parcul Natural Văcărești de joi, 8 februarie.

Administrația Parcul Natural Văcărești, în calitate de administrator al Parcului Natural Văcărești, înființată în 2021, a transmis, vineri, detaliile referitoare la incendiul de vegetație care a avut loc în data de 8 februarie, precum și măsurile imediate ce au fost luate în urma acestuia.

Un incendiu de vegetație a izbucnit în Delta Văcărești din Capitală, norul de fum gros fiind vizibil de la mare distanță, iar imaginile nu au întârziat să apară pe rețelele de socializare. Incendiul  a fost localizat și s-a manifestat pe o suprafață de 6 hectare.

Care sunt protocoalele de intervenție

„În după-amiaza zilei de 8 februarie, ora 14.30 personalul nostru de pază a identificat un incendiu de vegetație în zona de nord-vest a parcului. În ciuda faptului că Parcul Natural Văcărești este o arie protejată cu o biodiversitate deosebită și o suprafață extinsă de 180 de hectare, instituția noastră nu deține atribuții directe în ceea ce privește intervențiile de stingere a incendiilor”, se arată în precizările PMB.

Astfel, incidentul a fost imediat raportat Inspectoratului pentru Situații de Urgenți București – Ilfov, conform procedurilor de urgență stabilite. „Intervenim pentru stingerea unui incendiu produs în Delta Văcărești, care se manifestă pe o suprafață de 1,5 hectare. Acționează 12 autospeciale de stingere. Sunt posibilități de propagare din cauza vântului”, se arata în comunicatul ISU.

„Înțelegem și regretăm profund impactul pe care acest incident îl are asupra biodiversității din Parcul Natural Văcărești și asigurăm publicul de angajamentul nostru ferm pentru restaurarea și protejarea acestei arii naturale protejate. De asemenea, dorim să mulțumim echipajelor de pompieri și tuturor celor implicați în eforturile de stingere a incendiului pentru dedicarea lor”, au transmis reprezentanții Administrației Parcul Național Văcărești.

Ca măsuri imediate, instituția a comunicat că va colabora strâns cu autoritățile locale și naționale pentru a revizui și îmbunătăți protocoalele de intervenție în caz de incendii și pentru a implementa strategii eficiente de prevenire a acestora în viitor.

„De asemenea, vom contribui cu toate informațiile deținute la cercetarea cauzelor care au condus la acest incident, pentru a preveni repetarea unor astfel de evenimente. Administrația Parcul Natural Văcărești este profund dedicată protejării Parcului Natural Văcărești și a biodiversității sale. În acest moment dificil, ne reînnoim angajamentul față de conservarea acestui patrimoniu natural și vom lucra neîncetat pentru a asigura siguranța și integritatea sa”, potrivit organizației.

Administrația Parcul Natural Văcărești este un serviciu public de interes local, cu personalitate juridică, înființată prin H.C.G.M.B nr.328/2021 în scopul de a administra aria naturală protejată Parcul Natural Văcărești.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NOI SCUMPIRI la carburanți. Motorina sare de 10 lei pe litru la Petrom și Rompetrol
Digi24
Reacția Varșoviei după ce Vladimir Putin a afirmat că o parte din Ucraina va fi cedată Poloniei în viitor
Cancan.ro
O fetiță de 7 ani s-a înecat la piscină, în Sunny Beach. Românii cer ajutor pentru a afla condițiile în care s-a stins
Prosport.ro
Simona Halep, prima apariție după ce și-a oficializat relația cu afaceristul Dorin Mateiu. S-a afișat cu favoritul familiei ei
Adevarul
42 de kilometri de autostradă sunt gata, dar rămân închiși. Expert: „Nu există niciun motiv tehnic”
Mediafax
ȘOCANT! Ciprian Ciucu: M-a pus dracu să candidez. Regret, la nivel personal
Click
Când fac nunta Antonia și Alex Velea? Ce spune artistul despre marele eveniment și certurile dintre ei
Digi24
Scădere bruscă în sondaje pentru Péter Magyar: Cum a zdruncinat „Afacerea Judit Polgár” scena politică de la Budapesta
Cancan.ro
Țeapă de 1.500 lei/noapte într-un hotel de 4 stele din Olimp. Ce a găsit acest turist în cameră
Ce se întâmplă doctore
Tânăra din Craiova, care ar fi luat o bacterie periculoasă la un festival, e în stare gravă! Aparatul ECMO o ţine în viaţă. Medicii nu au reușit să afle cu ce a fost infectată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ofertă la Dedeman: camera auto Full HD cu Wi-Fi are preț tăiat
Descopera.ro
Ceva ciudat se întâmplă cu „inima” galaxiei noastre
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Alooo…iubito, în ce ești îmbrăcată?
Descopera.ro
Toate vertebratele, inclusiv oamenii, împărtășesc un strămoș surprinzător, potrivit unui nou studiu