Prima pagină » Actualitate » Prințul Paul al României rămâne în AREST până la judecarea definitivă a cererii de predare. Autoritățile din Malta i-au respins cererea de eliberare

Prințul Paul al României rămâne în AREST până la judecarea definitivă a cererii de predare. Autoritățile din Malta i-au respins cererea de eliberare

Prințul Paul al României rămâne în AREST până la judecarea definitivă a cererii de predare. Autoritățile din Malta i-au respins cererea de eliberare

Prințul Paul al României rămâne în arest, după ce Curtea Constituțională din Malta a respins o nouă solicitare a acestuia de a fi eliberat. Prințul Paul Phillipe rămâne după gratii până la data de 17 iunie, când are loc judecarea definitivă a cererii de predare.

Prințul Paul al României va rămâne după gratii până la data de 17 iunie, când se va desfășura judecarea definitivă a cererii de predare. Curtea Constituțională a Maltei i-a respins acestuia noua cerere de eliberare.

„Vă informăm că, astăzi, Curtea Constituțională a Maltei a respins o nouă solicitare a lui Paul Philippe al României de a fi eliberat. Acesta rămâne în arest până la judecarea definitivă a cererii de predare, adică 17 iunie.
Ministerul Justiției, Administrația Națională a Penitenciarelor, Curtea de Apel Brașov (instanță de executare) și toate autoritățile implicate și-au făcut treaba, ca de fiecare dată. Și vom continua să depunem toate eforturile pentru ca fugarii să execute în penitenciarele din România pedepsele la care au fost condamnați.”, se arată în comunicat.

Paul Philippe al României a fost dat în urmărire în decembrie 2020, după ce a fugit din țară chiar înainte ca magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție să-l condamne definitiv la 3 ani și 4 luni de închisoare, în dosarul retrocedării ilegale a Fermei Regale de la Băneasa.
După pronunțarea deciziei de condamnare, polițiștii nu l-au mai găsit pe Paul al României în țară, astfel că a fost dat în urmărire internațională.
Fugarul a fost prins abia în 27 iunie 2022, când fost ridicat de polițiștii francezi de pe o stradă din Paris. Paul al României a fost încarcerat, însă, în luna septembrie a aceluiași an, a fost eliberat și plasat sub control judiciar, printr-o decizie a Curții de Apel Paris.
În 28 aprilie 2024, cu ajutorul polițiștilor români, prințul Paul a fost localizat în Malta și ridicat dintr-un resort de lux, ulterior fiind luat în custodia autorităților judiciare din Malta, pentru judecarea cererii de extrădare în România.

CITEȘTE ȘI:

Cine este SPONSORUL SECRET al prințului Paul. Miza afacerii ar fi o moștenire importantă

Audierea în Malta a Prințului Paul, amânată din nou, pe ultima sută de metri. Cauza, tăiată cu pixul la avizierul instanței

Prințul Paul, fugarul REGAL al României. El solicită să fie eliberat pe cauțiune

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
DERAPAJUL lui Mircea Dinescu. A lansat un atac controversat la adresa Rodicăi Stănoiu
Prosport.ro
Andreea Bălan, apariție extravagantă la TVR. Iubita lui Victor Cornea a făcut senzație cu rochia ei
Adevarul
Locul din România cu drumuri complet asfaltate și case pentru toată lumea. Ce facilități are în 2025 un orășel de la capătul țării
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Câți ani va sta Vlad Pascu după gratii! Decizia finală a judecătorilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Gabriela Prisăcariu înainte să devină celebră. Soţia lui Dani Oţil s-a transformat radical! Imagini pe care le-ar vrea șterse
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
Mai multe fosile uimitoare s-au dovedit a fi cu totul altceva
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit o structură bizară care emite căldură sub suprafața Lunii