Prima pagină » Actualitate » Produse sanitate și dezinfectanți în valoare de 600.000 de euro, abandonate într-un depozit al DGASPC Sector 5. Cristian Popescu Piedone, reacție dură

Produse sanitate și dezinfectanți în valoare de 600.000 de euro, abandonate într-un depozit al DGASPC Sector 5. Cristian Popescu Piedone, reacție dură

Produse sanitate și dezinfectanți în valoare de 600.000 de euro, abandonate într-un depozit al DGASPC Sector 5. Cristian Popescu Piedone, reacție dură

Cristian Piedone Popescu, primarul Sectorului 5, a anunțat, prin intermediul unui comunicat, că, în urma ultimei vizite pe care a efectuat-o pe teren, a găsit abandonate într-un depozit al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) produse sanitate și dezinfectanți în valoare de 600.000 de euro.

Ca și în celelalte depozite pe care le-a controlat în ultimele săptămâni, și în cel al DGASPC se aflau sute de pachețele cu șervețele, dezinfectanți, materiale de curățenie și sanitare, rechizite și mii de topuri de hârtie, toate de calitate, pentru care au fost achitate sume mari de bani.

Spre deosebire de produsele existente în celelalte depozite, cele menționate mai sus sunt unele de calitate foarte bună, pentru care au fost plătite sume mai mari de bani. Mai mult, în depozitul aflat pe Strada Munții Carpați există și sute de aparate cu odorizant de cameră, care ar fi folosite în birourile DGASPC. Primarul Sectorului 5 nu a găsit niciun astfel de aparat în birourile Direcției. Cristian-Victor Piedone POPESCU spune că este inadmisibil ca toate direcțiile să cumpere astfel de cantități uriașe și că achizițiile sunt inutile și fără acoperire”, se arată în comunicatul emis de Primăria Sectorului 5.

Cristian Popescu Piedone: “Este inadmisibil! Ne batem joc de banii cetățenilor”

Materialele aflate în depozitul DGASPC Sector 5 valorează, potrivit centralizatorului realizat la finalul lunii noiembrie, 2.928.548 lei (în jur de 600.000 de euro).

Este inadmisibil să ne batem joc de banii cetățenilor din Sectorul 5. Cantități uriașe de produse de curățenie, mii de topuri de hârtie sau nelipsitele șervețele, toate acestea se află în depozitul DGASPC Sector 5. Până nu se vor termina stocurile, nicio direcție nu are voie să mai achiziționeze absolut nimic. Voi continua să verific toate depozitele din sector care aparțin Primăriei. Ajunge cu banii aruncați pe geam!”, a precizat Cristian Piedone Popescu, primarul Sectorului 5.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman