Prima pagină » Actualitate » Se schimbă numirea directorilor în școli? Anca Dragu, președintele Senatului: „Avem o propunere legislativă care vizează depolitizarea în educație”

Se schimbă numirea directorilor în școli? Anca Dragu, președintele Senatului: „Avem o propunere legislativă care vizează depolitizarea în educație”

Se schimbă numirea directorilor în școli? Anca Dragu, președintele Senatului: „Avem o propunere legislativă care vizează depolitizarea în educație”
Se schimbă numirea directorilor în școli? Anca Dragu, președintele Senatului: „Avem o propunere legislativă care vizează depolitizarea în educație” / Sursă Foto: Mediafax Foto

Președintele Senatului, Anca Dragu, a declarat, sâmbătă, la Zalău, că există o propunere legislativă prin care numirile directorilor de școli, până la organizarea concursurilor, să nu mai fie făcute de către inspectoratele școlare, ci de consiliile profesorale.

Anca Dragu: Propunere legislativă pentru depolitizarea în educație

„La nivel parlamentar, avem în Senat o propunere legislativă care vizează depolitizarea în educaţie, mai exact, la vacantarea funcţiilor de director, să nu se mai facă numiri de la inspectoratele judeţene, numiri cu iz politic.

Aceste numiri, până la organizarea şi definitivarea concursurilor, să se facă la nivelul şcolii, de către consiliul profesoral, pentru că în felul acesta se pune totuşi preţ pe calitatea profesorului, pe calităţile manageriale.

Acesta este un pas considerăm noi foarte important pentru a elimina politizarea excesivă, politizarea în educaţie şi este deja pe circuit, este un proiect lansat de colegii de la Senat, săptămâna aceasta chiar”, a precizat Anca Dragu, în cadrul unei conferinţe de presă, potrivit stiripesurse.ro.

Anca Dragu, în vizită la un centru de vaccinare din municipiul Zalău

Anca Dragu s-a aflat sâmbătă într-o vizită în județul Sălaj. În prima parte a zilei s-a întâlnit cu prefectul județului, Dari Toma și președintele Consiliului Județean, Dincu Iancu Sălăjanu, pentru ca mai apoi să participe la inaugurarea birourilor europarlamentarului Dacian Cioloș și deputatului Alin Prunean.

În programul Ancăi Dragu a mai fost o vizită la Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, dar și la un centru de vaccinare din municipiu.

Anca Dragu a fost însoţită în vizita de la Zalău de Oana Ursache – secretar de stat la Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, Sergiu Hossu – şef al Cancelariei prim-ministrului Florin Cîţu şi Irina Alexe, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Toți partenerii urmăresc atent ce se întâmplă în România”. Nazare lansează un avertisment privind stabilitatea politică
Digi24
Momentul Mythos și cei cinci zei ai inteligenței artificiale: de ce noul model AI a devenit prea periculos pentru a fi lansat pe piață
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
Povestea arhitectului care a construit Teatrul Național și Hotelul Intercontinental și i-a spus „nu“ lui Ceaușescu
Mediafax
Atenție, șoferi! Țara aleasă de mii de români pentru vacanță impune reguli stricte pentru trusa de prim ajutor
Click
Reacția Oanei Pellea după afișul cu Nea Marin de la terasa Obor: „Ce țară e asta?”. Ce i-a răspuns managerul localului
Digi24
Atuul pe care Rusia l-a recâștigat în relația cu China: Cum l-a ajutat războiul din Iran pe Putin să nu devină vasalul lui Xi Jinping
Cancan.ro
O nouă zi liberă pentru români! Odată adoptată, va deveni a 18-a zi nelucrătoare
Ce se întâmplă doctore
Tabel exclusiv pentru bărbați | Pe ce dată ieși la pensie, în funcție de vârsta ta actuală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum a reușit o chelnăriță din SUA să cumpere în 8 zile 7 mașini de lux și 3 motociclete cu o simplă declarație
Descopera.ro
În ce anotimp sunt bărbații cei mai fertili?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
O lege fără precedent permite condamnarea copiilor de 12 ani la închisoare pe viață