Prima pagină » Actualitate » Social-democrații intră la guvernare/ Sorin Grindeanu: PSD își asumă participarea într-o nouă coaliție guvernamentală

Social-democrații intră la guvernare/ Sorin Grindeanu: PSD își asumă participarea într-o nouă coaliție guvernamentală

Social-democrații intră la guvernare/ Sorin Grindeanu: PSD își asumă participarea într-o nouă coaliție guvernamentală

Ședința de sâmbătă, a Partidului Social Democrat, a fost decisivă pentru stabilirea formulei de guvernare. Astfel, în urma discuțiilor, PSD își asumă participarea într-o nouă coaliție guvernamentală, după cum a anunțat șeful interimar al partidului, pe facebook, Sorin Grindeanu. 

„România are nevoie acum de rațiune și de soluții realiste”, a declarat Grindeanu, sâmbătă, după ședința pe care a avut-o la partid.

„I-am ascultat astăzi pe colegii din Consiliile Politice Județene și Consiliul Politic Național și am ales calea politică pe care va merge PSD în următoarea perioadă: cea a asumării și responsabilității față de români! De câte ori PSD a făcut parte din Guvern, a adus responsabilitate și rațiune.

PSD este Partidul Rezultatelor! O demonstrează creșterea veniturilor românilor, investițiile la un nivel istoric și, mai concret de atât, cei aproximativ 400 de kilometri de drumuri de mare viteză, construiți în ultimii 3 ani! O demonstrează acceptarea României în Schengen. Aceasta este cartea noastră de vizită”, a scris Grindeanu.

Grindeanu a mai anunțat că PSD dorește să-și „armonizeze” viziunea politică împreună cu celelalte formațiuni aflate la guvernare.

„PSD își asumă participarea într-o nouă coaliție guvernamentală chiar dacă unii dintre partenerii de guvernare au viziuni politice opuse. Suntem conștienți că nu va fi ușor să armonizăm punctele de vedere.

Dar rămânem consecvenți și ne asumăm în continuare rolul de partid al rațiunii și al soluțiilor, al politicilor publice utile românilor, de partid care vrea să unească și nu să adâncească divizarea actuală a societății”, a mai scris liderul PSD.

CITEȘTE ȘI:

PNL votează lista miniștrilor și acordul politic / Biroul Politic se reunește duminică

ROCADA GUVERNAMENTALĂ. Mandatul lui Ilie Bolojan ar urma să fie mai lung decât cel al premierului PSD. USR și UDMR i-au cedat „zilele” lor

Recomandarea video

Mediafax
„Trebuie să conducem mai puțin” Avertismentele directorului general OMV despre criza de combustibil. Nicușor Dan și Ilie Bolojan se întâlnesc mâine cu Alfred Stern
Digi24
„Pare că noi suntem următorii”. Teritoriul danez care vrea independența, dar se teme că va ajunge ținta lui Trump sau a Rusiei
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Putin și Xi jubilează privindu-i pe americani cum se chinuie în Iran? Expert de la Casa Albă: „Suntem blocați într-o capcană creată de noi înșine”
Mediafax
Președintele Parlamentului iranian îl ia peste picior pe Donald Trump: „ne-a „înfrânt” de 9 ori în ultimele două săptămâni. Amuzant!”
Click
„Îi plăcea să mănânce simplu” Rețeta de post cu spanac pe care Nicolae Ceaușescu o consuma pe săturate. Leguma pe care o evita cu desăvârșire
Digi24
„Veţi vedea curând”. Iranul dezminte afirmaţiile lui Hegseth şi spune că „nu există nicio problemă” cu liderul Mojtaba Khamenei
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Cristina Demetrescu nominalizează zodia care riscă să ajungă la sapă de lemn în luna martie: „Evitați riscurile mari!”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un jurnalist britanic a găsit ceva neașteptat pe bancheta unei mașini abandonate: „Nu ai fost mulțumit și vrei mai mult?”
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Virusul HPV este un pericol real chiar și în cazul relațiilor stabile. Ce trebuie să știm?