Prima pagină » Actualitate » Sorin Grindeanu: USR a adoptat o poziție irațională. Era mult mai simplu dacă lăsau la o parte toate ORGOLIILE

Sorin Grindeanu: USR a adoptat o poziție irațională. Era mult mai simplu dacă lăsau la o parte toate ORGOLIILE

Liderul interimar al PSD, Sorin Grindeanu

Ministrul propus la Transporturi, Sorin Grindeanu, a declarat luni, după ce a primit aviz favorabil în comisii pentru un nou mandat la minister, că, în ceea ce privește USR, era mult mai simplu dacă lăsau la o parte toate orgoliile și calculele meschine pe care și le-au făcut și veneau alături de ei într-o majoritate.

Întrebat cum consideră cele 20 de voturi care au venit în Parlament din partea AUR și POT pentru alegerea președinților Camerelor, dar și faptul că un parlamentar POT este acum în PNL și altul în PSD, Sorin Grindeanu a spus că nu poate comenta acest lucru:

„Nu sunt cel mai în măsură să vă spun lucrurile astea. Chiar cred că avem lideri de grup, avem președinți aleși la Cameră. Eu n-am făcut parte din discuții de acest tip (…) Noi am avut voturi împotriva asocierii cu asemenea partide. Dovadă și votul politic de aici. Nu doar noi, și PNL a avut această atitudine. Nu avem, structural, ce să discutăm cu partidele respective. Noi suntem partide — și PSD, și PNL, și UDMR, chiar și cu minoritățile — care respectă valorile europene, valorile pro-transatlantice. Despre asta este vorba. Chestiunile celelalte, legate de anumite transferuri, chiar nu știu să vă spun și nu le consider importante. Nu e ușor să faci o majoritate la limită, pentru că e la limită. Se stă, cred că, sub 20 de voturi, dacă nu mă înșel. Mă refer, Camera plus Senat”, a spus Sorin Grindeanu.

El a detaliat că ar fi fost mai eficient ca USR să lase deoparte „orgoliile, toate calculele politice meschine” și să se alăture majorității guveramentale.

„Noi am preferat să mergem pe acest drum (de a face o majoritate – n.r.), fiindcă alții au adoptat o poziție, spun eu, irațională. Și mă refer la cei de la USR. Au preferat să vină și să ne arunce o listă cu niște cereri pe care n-aveai cum pe loc să le îndeplinești, fugind de răspundere. Asta nu e responsabilitate, când România trece printr-o perioadă nu simplă. Și știm cu toți acest lucru. Era mult mai simplu dacă își lăsau la o parte toate orgolile, toate calculele politice meschine pe care și le-au făcut, și veneau alături de noi în această majoritate. E decizia lor. Eu cred că românii nu aprobă acest stil de a face politic”, a adăugat Grindeanu.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu, desemnat PREMIER. Iohannis: Coaliția proeuropeană mi-a propus un candidat pe care am decis să-l accept

ACORDUL politic al Coaliției. Ciolacu – premier, Crin Antonescu – prezidențiabil / Care sunt motivele de denunțare unilaterală

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se grăbească” cu demersurile pentru încheierea unui acord de pace cu Rusia
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
Mediafax
Un cunoscut oraș turistic, aflat lângă România, a interzis comerțul de alcool după ora 20.00
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Lovitură de la tribunal pentru rudele tinerilor implicați în crima lui Mario Berinde din Cenei. Ce au decis judecătorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
„Trebuie să discutăm cu Putin”, a transmis cancelarul austriac Christian Stocker