Prima pagină » Actualitate » Stele căzătoare, vizibile pe cerul României. Când și cum le putem vedea

Stele căzătoare, vizibile pe cerul României. Când și cum le putem vedea

Stele căzătoare, vizibile pe cerul României. Când și cum le putem vedea
Ploaie de stele, vizibila pe cerul Romaniei, sursa foto: Envato

O ploaie de stele se va vedea pe cerul României. Este vorba despre Orionide și vor putea fi văzute pe oră până la 20 de stele căzătoare.

Stelele căzătoare vor putea fi văzute pe cerul României în noaptea de 20 spre 21 octombrie. Ele vor putea fi văzute după miezul nopții și până la răsăritul soarelui, interval în care constelația Orion, de unde și numele curentului de meteori, se află deasupra orizontului. Acest tip de meteori este cunoscut pentru faptul că este foarte strălucitor, ceea ce îl face mult mai ușor de observant pe cer.

Meteorii vor putea fi văzuți cel mai bine în afara orașelor, iar cerul trebuie privit cel puțin o oră. Mai mult, se recomandă să privim deasupra capului, adică la zenit.

În acest an, fenomenul va fi „eclipsat” de lună, care va fi în fază plină pe 17 octombrie, iar ploaia de stele se va vedea mai slab din cauza luminii satelitului natural al Pământului. Este cea de-a doua ploaie de stele asociată cu cometa Halley, prima fiind ploaia de stele Eta Aquariide, de la începutul lunii mai.

Diferența dintre meteori și meteoriți

Între 2 octombrie și 7 noiembrie, Terra trece prin marginea exterioară a norului de particule din coada cometei 1/P Halley. Prin urmare, numărul de meteori pe oră crește, iar maximul va fi atins în noaptea de între 20-21 octombrie. Toate fragmentele care ard din atmosferă provin de la cometa Halley.

Meteorii sau stelele căzătoare se produc tot timpul. În sistemul solar există mult mai multe obiecte cosmice în afară de Soare și planete, cum ar fi resturile de la formarea diverselor corpuri cerești. Cele mai mari bucăți se numesc asterozi și comete, iar cele medii ca mărime se numesc meteoriți. Destul de rar, meteoridul nu arde complet în atmosferă, ci o parte din el cade pe Pământ.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni