Prima pagină » Actualitate » Trump REDESCHIDE minele de cărbune! „Va fi posibil să extragem cantități uriașe de minerale strategice și pământuri rare, de care avem nevoie”

Trump REDESCHIDE minele de cărbune! „Va fi posibil să extragem cantități uriașe de minerale strategice și pământuri rare, de care avem nevoie”

Trump REDESCHIDE minele de cărbune! „Va fi posibil să extragem cantități uriașe de minerale strategice și pământuri rare, de care avem nevoie”

Președintele Americii a semnat, marți, 8 aprilie, o serie de ordine executive care vizează „stimularea” exploatării cărbunelui în Statele Unite. Potrivit liderului de la Casa Albă, redeschiderea minelor ar trebui să facă mai mult decât dublă producția de energie electrică a Americii.

Într-un moment în care se impune la nivel global conceptul de „economie verde”, SUA se repoziționează revenind la producția de cărbune.

Trump a chemat minerii la Casa Albă

Înconjurat de mai mulți mineri echipați cu căști de protecție, care au fost aduși la Casa Albă de administrația republicană, Donald Trump a semnat documentele care vor elimina barierele de reglementare din calea exploatării cărbunelui, impuse de predecesorul său, Joe Biden.

De asemenea, Trump a anulat ordinul executiv de închidere a mai multor centrale electrice pe cărbune în întreaga țară, notează AFP.

„Vom pune capăt orientării anti-cărbune a administrației anterioare. Prin redeschiderea minelor de cărbune, va fi posibil să extragem cantități uriașe de minerale strategice și pământuri rare, de care avem nevoie pentru sectoarele tehnologiei și înaltelor tehnologii” – Donald Trump

Trump a cerut, deja, Departamentului de Justiție „să identifice și să combată” reglementările locale care împiedică, în prezent, redeschiderea minelor de cărbune.

În ultimii ani, producția de cărbune a scăzut puternic în Statele Unite, coborând de la peste un miliard de tone, în 2008, la 520 de milioane, în 2023, potrivit datelor guvernamentale. Astfel, cărbunele a ajuns să reprezinte tot mai puțin în producția totală de energie electrică – 16%.

„Acorduri haute couture, nu prêt-à-porter”

În altă ordine de idei, Donald Trump a dezvăluit că va încheia „acorduri pe măsură” cu partenerii comerciali ai SUA.

Discutând cu presa de la Casa Albă, președintele Americii a transmis că este pe punctul de a semna înțelegeri foarte importante, totul la numai câteva zile după ce a anunțat taxe vamale suplimentare punitive.

„Totul merge foarte bine pentru noi, facem ceea ce eu numesc acorduri pe măsură, nu prêt-à -porter, ci haute couture! În acest moment, Japonia este pe cale sa încheie un acord, la fel și Coreea de Sud. Și alte state”, a spus președintele Trump.

CITEȘTE ȘI:

George Simion în vizită la minele de cărbune din Germania: Nemții pot, nouă ni se interzice!

Noile TAXE impuse de Donald Trump au intrat în vigoare miercuri, 9 aprilie! Tarife de 104% aplicate la importurile din China!

Donald Trump, întrebat cum comentează creșterea prețurilor la mașini, după taxele impuse pe importurile din UE: „Nu-mi pasă deloc!”

Laurențiu Teodorescu este un jurnalist cu experienta, care a debutat in presa scrisa din Romania in anul 2000. De-a lungul carierei, a colaborat cu mai multe publicatii, atat din presa scrisa, cat si ... vezi toate articolele

Citește și