Prima pagină » Actualitate » Ucigașul care a evadat din Spitalul Județean de Urgență Craiova a fost prins. Se ascundea într-un canal din curtea unității medicale!

Ucigașul care a evadat din Spitalul Județean de Urgență Craiova a fost prins. Se ascundea într-un canal din curtea unității medicale!

Ucigașul care a evadat din Spitalul Județean de Urgență Craiova a fost prins. Se ascundea într-un canal din curtea unității medicale!

Criminalul care a evadat, vineri dimineață, din Spitalul Județean de Urgență Craiova, a fost prins după șase ore de căutări. Bărbatul se ascundea într-un canal aflat chiar în curtea unității medicale. Reprezentanții Administrației Naționale a Penitenciarelor au declanșat o anchetă internă pentru a se stabili cum a fost posibil ca deținutul, care executa o condamnare de 10 ani, să poată fugi din spital, cu toate că era păzit.

Ion Soreanu, din localitatea doljeană Malu Mare, a fost condamnat definitiv, în anul 2016, la 10 ani de detenție după ce și-a ucis fosta concubină. La vremea respectivă, anchetatorii au stabilit că, în ziua tragediei, bărbatul ar fi făcut o criză de gelozie, alimentată și de faptul că băuse peste măsură. În acest context, după un schimb de replici, ar fi apucat un cuțit de bucătărie și a lovit-o pe femeie, care nu a supraviețuit rănilor pe care i le-a produs.

Deținutul în vârstă de 53 de ani se afla încarcerat, în regim semideschis, la Penitenciarul Pelendava, din Craiova, însă din data de 7 martie fusese internat, sub pază, la Spitalul Județean de Urgență Craiova.

A fost declanșată o anchetă internă

Vineri dimineață, în jurul orei 06.45, autoritățile au descoperit că acesta a dispărut din salon și au început o cursă contra cronometru  pentru prinderea evadatului..

Conform Administrației Naționale a Penitenciarelor, a fost sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova, iar procurorii urmează să-l ancheteze pe bărbat cu privire la infracțiunea de evadare. În același timp, Ion Soreanu va fi pedepsit și pe cale disciplinară, în sensul în care va fi întocmit un raport de incident, iar bărbatul va pierde o parte din drepturile pe care le avea ca deținut.

În același timp, a fost declanșată și o anchetă internă, pentru a se stabili dacă polițiștii de penitenciare care îl păzeau pe criminal, sunt vinovați pentru fuga acestuia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani