Prima pagină » Actualitate » Locked Shields 2025, exerciţiul NATO de apărare CIBERNETICĂ. 4.000 de experți civili și militari din 41 de state / Reacția DNSC

Locked Shields 2025, exerciţiul NATO de apărare CIBERNETICĂ. 4.000 de experți civili și militari din 41 de state / Reacția DNSC

Locked Shields 2025, exerciţiul NATO de apărare CIBERNETICĂ. 4.000 de experți civili și militari din 41 de state / Reacția DNSC

Specialiști din cadrul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC) au participat, în perioada 5- 9 mai 2025, la Locked Shields 2025, cel mai complex exercițiu de securitate și apărare cibernetică organizat sub egida NATO și găzduit în premieră la Biblioteca Centrală a Universității Politehnica din București.

Potrivit informațiilor oferite de Directoratul Național de Securitate Cibernetică, activitatea a fost organizată în România de Ministerul Apărării Naționale (MApN), cu sprijinul DNSC și al Universității Politehnica din București, și a implicat specialiști militari și civili din domeniile securitate și apărare cibernetică.

„Locked Shields se remarcă față de alte exerciții prin caracterul său complex, realistic și multidimensional, solicitând echipelor nu doar reacții tehnice la atacuri cibernetice, ci și gestionarea comunicării publice, oferirea de consultanță juridică și luarea de decizii strategice, toate desfășurate sub presiunea timpului și în condiții de stres intens”, au conchis specialiștii DNSC.

Reamintim că Locked Shields este organizat anual de Centrul de Excelență NATO pentru Cooperare în Domeniul Apărării Cibernetice (CCDCOE) din Tallinn, Estonia, oferind, potrivit experților, un cadru realist de instruire pentru testarea capacităților de reacție în fața unor amenințări cibernetice diverse și în continuă evoluție.

Ediția din acest an a reunit aproape 4.000 de experți civili și militari din 41 de state aliate și partenere, grupați în 17 echipe multinaționale de tip Blue Team, fiecare având misiunea de a proteja infrastructuri critice naționale simulate, într-un scenariu cu peste 9.000 de atacuri cibernetice complexe.

„România se află la cea de-a cincea participare, fiind reprezentată de Comandamentul Apărării Cibernetice din MApN, care a format o echipă comună împreună cu Portugalia și Republica Moldova, însumând aproximativ 260 de specialiști din instituții componente ale Sistemului Național de Apărare, Ordine Publică și Securitate Națională, Directoratul Național de Securitate Cibernetică, mediul academic, precum și companii private cu expertiză în domeniul securității cibernetice.

Participanții au fost nevoiți să gestioneze și să răspundă în timp real unui spectru larg de incidente
cibernetice, care reflectă provocările globale actuale, precum, protejarea serviciilor esențiale și a
infrastructurilor critice fundamentale pentru funcționarea societăților moderne, inclusiv rețelele
energetice, sistemele de distribuție și purificare a apei, serviciile satelitare, de comunicații, 5G și apărare.”

CITIȚI ȘI:

Specialiștii DNSC, primul MESAJ, după ce Primăria, Fiscul și Poliția din Timișoara au fost țintele unui atac CIBERNETIC: „Aceasta este prioritatea”

DNSC: Nu s-au înregistrat ATACURI cibernetice relevante pe site-ul „prezenta.roaep.ro”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Șoferii care au parcat pe trotuar s-au trezit cu roțile blocate. Primăria a postat imaginile pe TikTok
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?