Prima pagină » Actualitate » Un nepalez ars la Crevedia, transferat din Germania în România cu un avion Spartan. Medicii consideră că starea pacientului s-a ameliorat

Un nepalez ars la Crevedia, transferat din Germania în România cu un avion Spartan. Medicii consideră că starea pacientului s-a ameliorat

Un nepalez ars la Crevedia, transferat din Germania în România cu un avion Spartan. Medicii consideră că starea pacientului s-a ameliorat

Unul dintre cetăţenii din Nepal care a fost rănit de suflul exploziei de la staţia GPL din Crevedia, în 26 august, a fost transferat înapoi în ţară, după ce a fost tratat în Germania. Stare sa de sănătate s-a ameliorat corespunzător, consideră medicii.

”Ministrul apărării naţionale, Angel Tîlvăr, a aprobat executarea unei misiuni umanitare luni, 2 octombrie, din Baza 90 Transport Aerian din Otopeni, pentru repatrierea unui pacient diagnosticat cu arsuri de la Spitalul Universitar din Lubeck, Germania, la Spitalul Clinic de Urgenţă «Pius Brînzeu» – Clinica de Chirurgie Plastică din Timişoara, ca urmare a ameliorării stării de sănătate a acestuia”, a transmis, luni, Ministerul Apărării.

Sursa citată a precizat că aeronava militară de tipul C-27 J Spartan, aparţinând Forţelor Aeriene Române, a decolat, luni dimineaţă, pe ruta Bucureşti-Lubeck-Timişoara şi retur.

Ministerul a precizat că misiunea s-a executat la solicitarea şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat.

”Echipa medicală care a monitorizat pacientul pe timpul zborului a fost formată din specialişti ai Spitalului Clinic de Urgenţă Bucureşti”, mai  transmite Ministerul Apărării Naţionale.

Potrivit medicilor de la Timişoara, este vorba despre un cetăţean din Nepal care a fost surprins de suflul exploziei de la staţia GPL din Crevedia în 26 august 2023.

Avionul cu pacientul a aterizat la Timişoara la ora 16.50.

Peste 50 de persoane, majoritatea pompieri, au fost rănite în urma exploziilor produse în 26 august la staţia GPL din Crevedia. Şase dintre victime au murit.

Citiți și: Ultimul bilanț al pacienților arși de la Crevedia: patru morți, șase pacienți în stare critică, în România și străinătate

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Un castel din România, printre câștigătorii Premiilor Europene pentru Patrimoniu
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce ar vrea Putin să negocieze direct cu europenii. Planul secret al Kremlinului, analizat de un expert român din Elveția
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Artista celebră care a învins cancerul în doar 1 an. Anunțul făcut chiar din salonul de spital: „Am plâns ore întregi după ce am primit vestea”
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Cod Rutier 2026: Amendă și permis suspendat pentru șoferii care depășesc un motocultor pe linia continuă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Acidificarea oceanelor distruge viața socială a peștilor de recif