Un român a fost CONDAMNAT după ce a bătut cu sălbăticie doi polițiști din Elveția: „Auzeam cum trosneau oasele”

Un român a fost CONDAMNAT după ce a bătut cu sălbăticie doi polițiști din Elveția: „Auzeam cum trosneau oasele”
Foto ilustrativ/ Sursa: Arhivă Gândul
Publicat: 01/06/2023, 15:58

Un român care a bătut sălbatic doi polițiști, pe stradă, în Elveția, a fost condamnat la patru ani și unsprezece luni de închisoare după ce a negat faptele. Unul dintre agenți a demisionat după ce a ieșit din spital și a declarat în instanță că e încă traumatizat de atacul violent.

Cei doi polițiști din Heerbrugg patrulau în oraș alături de un alt coleg, când l-au văzut pe bărbat împigând bicicleta supraîncărcată. L-au oprit pentru un control de rutină. Numai că, în fața confruntării cu oamenii legii, românul a scos o bară de fier de 50 de centimetri și i-a atacat imediat. A lovit cu forță în capul unuia dintre agenți, care și-a apărat craniul cu brațul, care s-a rupt imediat, scrie cotidianul St.Galler Tagblatt.

„Auzeam cum trosneau oasele”, a spus victima în fața instanței. Un al doilea agent a suferit și el răni la cap, dar în cele din urmă cei trei polițiști au reușit să-l imobilizeze pe agresorul lor.

Toți au ajuns la spital, inclusiv românul, cu răni nespecificate de anchetatori. Cazul a fost judecat miercuri în fața instanței din Altstätter. De o parte erau cei doi polițiști traumatizați, diagnosticați cu suferințe psihice și chinuiți cu probleme legate de somn. Unul dintre ei și-a dat demisia din poliție, după ce a ieșit din spital.

De cealaltă parte stătea românul, care nu a dovedit  remuşcări, ci mai degrabă indiferenţă. Bărbatul a negat orice vinovăție și de asemenea că a avut vreodată bara de fier în mână, în ciuda dovezilor ADN.

Instanța a hotărât însă o pedeapsă de patru ani și unsprezece luni de închisoare și o expulzare ulterioară de 15 ani pentru român. Verdictul este aproximativ în concordanță cu ceea ce a cerut apărarea ofițerilor de poliție și este cu mult peste pedeapsa de 24 de luni de închisoare cerută de apărătorul lui.

Pentru că este considerat extrem de violent, având, conform procurorului, „o energie criminală considerabilă”, românul a fost adus cu cătușe la mâini și lanțuri la picioare și ele nu i-au fost scoase nici în sala de judecată, așa cum e procedura de obicei, de teamă că va ataca pe cineva.

Urmărește Gândul.ro pe Google News și Google Showcase
Gigi Becali, implicat într-un accident rutier! Reacția uluitoare a latifundiarului după ce a fost tamponat...
FOTO. Imagini interzise cardiacilor cu cea mai frumoasă fotbalistă din lume! Și-a făcut propriul calendar
O turmă de oi din Grecia a intrat într-o seră și a mâncat 300 de...
Cum fac dragoste arăboaicele înainte de căsătorie! Scandalos!
Codul Rutier, pe cale de a suferi o modificare majoră. Şoferii care pot rămâne 10...
Câte triunghiuri reflectorizante trebuie să ai în mașină? Cine nu le are pe toate e...
VIDEO-EXCLUSIV - Ploaie de bani la concertul lui Bogdan de la Ploiești: "M-am gândit ca...
Președintele Consiliului Județean Vaslui, prins în flagrant de DNA când primea 1,2 milioane de lei...
Mihai Cazacu, milionarul de la Loto, a murit. Afaceristul avea 51 de ani
Preşedintele CJ Vaslui, Dumitru Buzatu, prins în flagrant de DNA / Ciolacu a reacţionat imediat
Imaginile care îl contrazic pe Pescobar. Ce au găsit inspectorii ANPC la Taverna Racilor din...
FOTOGRAFII din INFERN! TOPEȘTE plumbul, atât de FIERBINTE este această PLANETĂ
Muzica a mai pierdut o stea! A MURIT un mare CÂNTĂREȚ. România plânge acum
Dumitru Buzatu a fost dus la DNA Iași. Președintele CJ Vaslui ar fi luat mită
Cuplul celebru care a oferit un spectacol „interzis” pe plajă. Și-au dat frâu liber imaginației...
BANCUL ZILEI. Bubulina: Bărbate, ia îmbracă-te tu în pirat! Bulă: Păi de ce?
„Mi-am lăsat familia și nu regret”. Florin Busuioc surprinde pe toată lumea cu o mărturisire...