Prima pagină » Actualitate » Un român a încercat să mituiască un vameș din Austria, pentru a trece granița. I-a spus că nu are bani de teste PCR și i-a „plasat” 50 de euro

Un român a încercat să mituiască un vameș din Austria, pentru a trece granița. I-a spus că nu are bani de teste PCR și i-a „plasat” 50 de euro

Un român a încercat să mituiască un vameș din Austria, pentru a trece granița. I-a spus că nu are bani de teste PCR și i-a „plasat” 50 de euro

Un român în vârstă de 23 de ani a fost condamnat la închisoare cu suspendare, după ce a încercat să-i dea șpagă unui polițist de frontieră din Austria, pentru a intra în țară împreună cu frații săi, fără test PCR.

Românul a vrut să meargă în Austria cu doi din cei cinci frați ai săi și a ajuns la punctul de frontieră Nickelsdorf, pe 11 mai 2021, scrie digi24.ro.

Frații nu aveau însă un test PCR negativ, fără de care nu pot intra în țară.

Românul a spus, în fața judecătorului, că lucra ca paznic la Viena și șeful i-a zis că mai are nevoie de oameni.

Frații să nu aveau testele negative necesare, care ar fi costat 100 euro de persoană.

Românul, condamnat la 10 luni de închisoare cu suspendare

Fără testul COVID, românii ar fi trebuit să stea în carantină. Bărbatul spune că a vrut să-și ajute frații și a pus 50 de euro în certificatul de înmatriculare.

Polițistul de frontieră a sunat însă la poliție. Mai mult, în urma anchetei, s-a stabilit că românul a încasat ilegal și 900 de euro ajutor de șomaj, pentru că nu a anunțat că a plecat din țară 30 de zile.

Acesta a fost condamnat la 10 luni de închisoare cu suspendare și trebuie să restituie ajutorul de șomaj obținut ilicit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani