Prima pagină » Actualitate » Victor Ponta și-a lansat programul pentru alegerile PREZIDENȚIALE: România trebuie să îmbrățișeze schimbarea / Referendumurile să devină obligatorii

Victor Ponta și-a lansat programul pentru alegerile PREZIDENȚIALE: România trebuie să îmbrățișeze schimbarea / Referendumurile să devină obligatorii

Olga Borșcevschi

Candidatul independent la alegerile prezidențiale, Victor Ponta, și-a anunțat oficial candidatura joi, în cadrul unei conferințe de presă, afirmând că decizia sa a fost influențată de anularea alegerilor din noiembrie. De asemenea, Ponta și-a prezentat programul electoral cu care va candida la alegeri, un document intitulat „România pe primul loc”.

„M-am decis să intru în această bătălie după ce am văzut, în primul rând, anularea alegerilor. A fost un eveniment șocant atât pentru mine, cât și pentru toți românii, dar, de asemenea, am văzut cum se schimbă lumea. O schimbare care vine din America și ajunge și în Europa. Nu pot să spun acum dacă e neapărat o schimbare în bine sau în rău, dar cu siguranță este o schimbare radicală”, a declarat Victor Ponta.

Fostul premier a afirmat că România are „doar două variante”: fie să îmbrățișeze această schimbare, fie să rămână blocată într-un proiect politic „din urmă cu mulți ani”.

„Vreau ca românii să voteze pentru un președinte, nu împotriva cuiva”

În discursul său, Ponta a subliniat importanța unui vot pozitiv, pledând pentru un scrutin în care românii să voteze „pentru un președinte, nu împotriva cuiva”.

„Vreau însă să vă asigur, în ceea ce mă privește, că, de 10 ani, am făcut tot ceea ce a ținut de mine să nu-i dezamăgesc pe cei peste 5 milioane de români care m-au votat și eforturi și mai mari să-i înțeleg pe cei 6 milioane de români care au votat contra mea. Nu știu dacă au votat pentru Klaus Iohannis, dar, cu siguranță, au votat contra mea și am încercat să-i înțeleg, am încercat să mă schimb. Ceea ce îmi doresc cel mai tare în 4 și 18 mai este ca românii să voteze pentru un președinte, nu contra cuiva. De aceea, voi candida pentru agenda pe care o propun pentru români, nu contra lui X sau a lui Y. Și votul pentru cineva sunt convins că ne va ajuta să facem schimbarea de care avem nevoie”, a punctat el.

Agenda 2030 – programul prezidențial propus de Victor Ponta

În cadrul conferinței, Ponta a prezentat Agenda 2030, un set de nouă idei pe care le consideră importante pentru viitorul mandat prezidențial. Unul dintre punctele principale ale acestui program este ca referendumurile validate prin votul românilor să devină obligatorii.

„De prea mult timp, românii au venit să voteze la referendum, după care cineva a schimbat sau nu a aplicat ceea ce au decis ei, de la referendumuri naționale la referendumuri locale. Tocmai am avut un referendum la București, care a fost doar o campanie electorală pe bani publici, în niciun caz nu a reflectat și nu pune în practică voința oamenilor. La fel, referendumurile naționale vorbesc, cu siguranță, de cele care întrunesc numărul de voturi, majoritatea. Este primul semn că românii chiar pot să decidă și că ceea ce ei au decis în mod direct nu poate fi oprit nici de Curtea Constituțională, nici de Parlamentul României, nici de partidele politice, nici de nimeni altcineva. Cred că este un pas esențial pentru a reînnoda o relație între poporul român și conducători, care s-a rupt în totalitate prin nerespectarea voinței populare”, a mai spus fostul premier.

Foto: Alexandra Pandrea (Gândul)

CITEȘTE ȘI:

Victor Ponta își depune CANDIDATURA săptămâna viitoare. „Dumnezeu a avut un PLAN cu mine”

Victor Ponta intră oficial în cursa pentru Cotroceni: „Punem din nou România pe primul loc” / „Cel mai rău este că s-au ANULAT voturi”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Procedura «Vatican» pentru desemnarea premierului. Ideea lui Kemelen Hunor
Digi24
Nou val de recrutare forțată în armata rusă: datornicii și foștii deținuți, printre ținte. Mișcarea Ateș: Nu semna nimic sub amenințări
Cancan.ro
Fulgy a fost externat de la Obregia! Primele DECLARAȚII făcute de fiul Clejanilor
Prosport.ro
FOTO. Iuliana Pepene, imagini spectaculoase la Mykonos! Prezentatoarea a atras privirile
Adevarul
„Cernobâlul zburător“. Rusia ar fi dezvoltat prima rachetă din lume bazată pe un reactor nuclear deschis
Mediafax
Schimbare neașteptată după introducerea săptămânii de lucru de 4 zile. Ce au ajuns să ceară angajații
Click
Raluca Zenga, apariție spectaculoasă în costum de baie la 44 de ani. Cum reușește să aibă un abdomen perfect tonifiat: „Există și o doză substanțială de vanitate”
Digi24
Becali dezvăluie ce i-ar fi mărturisit Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Veștea: „Nu-mi vine să cred”
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, INTERNAT la Obregia! Poliția a intervenit de urgență
Ce se întâmplă doctore
Canicula și simptomele care te trimit direct la medic. Semnele că organismul nu mai face față căldurii excesive
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Cum poți să faci ca Android Auto să ruleze mai rapid? Cinci sfaturi pentru șoferi
Descopera.ro
Ce-ar putea fi „zumzetul” misterios auzit de oameni din întreaga lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit un ceas biologic complet diferit de tot ce am văzut până acum