Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Vlogger american, ȘOCAT de prețurile alimentelor din România: „A fost atât de scump încât nu am putut cumpăra nici pungă”

VIDEO | Vlogger american, ȘOCAT de prețurile alimentelor din România: „A fost atât de scump încât nu am putut cumpăra nici pungă”

Prețurile din stațiunea Mamaia l-au șocat pe un vlogger american/ Sursa FOTO: Arhiva Gândul

Un vlogger american a rămas șocat de prețurile alimentelor dintr-un magazin din stațiunea Mamaia. El a povestit într-un filmuleț postat pe TikTok că a venit în România pentru a economisi bani, dar surpriza i-a fost mare atunci când a văzut cât costă un kilogram de banane sau un litru de lapte.

Acesta s-a filmat în timp ce își făcea cumpărăturile și se oprea din când în când, revoltat fiind de prețurile de la raft.

”Prețurile scandaloase la alimente, care ar trebui să fie ilegale. Cine naiba își poate permite așa ceva, serios?!”, a scris vloggerul în descrierea postării sale.

”Un kilogram de banane, 2 dolari și 60 de cenți, un litru de lapte, 6 dolari.

Hei, probabil au salarii bune în România. Nu știu cine își poate permite asta.

Un kilogram de struguri, 6 dolari. Aparent sunt din Italia. Ca și cum România nu poate cultiva struguri.

Pe bune, cine își permite prețurile astea?!

Suc de ananas, 4 dolari. Nu este nici măcar într-un recipient de sticlă.

Nu îmi mai este foame. Cred că voi mânca doar astea (n.r. – lapte de migdale, cereale, banane) pentru următoarele două, trei zile.

Hârtie igienică: 4 dolari. Cereale: 6 dolari.

Dacă vrei să îți faci o afacere de succes în România, doar adu niște ceai negru. Am verificat în mai mult de 10 magazine din Mamaia și nu am găsit.

Cine crede că mă aflu în România pentru că este ieftin, nu! Astea (n.r. – lapte de migdale, cereale, banane) au costat 14 dolari.

Am venit în România pentru a economisi bani. A fost atât de scump încât nu am putut cumpăra nici pungă. O să pun totul în rucsacul meu.

Viața nu e ușoară!”, a spus vloggerul american în filmulețul său.

La finalul clipului, acesta a ținut să menționeze că se află în Mamaia, ”cel mai costisitor loc din țară”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești proaste. Meteorologii anunță că perioada cu vreme foarte rece se prelungește, în unele zone ar putea ninge
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Criza din Iran zguduie marile puteri. Ce ar însemna căderea regimului pentru Putin, Trump și Orientul Mijlociu
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră