Prima pagină » Actualitate » Șoferi, atenție! Zonele din București unde parcarea nu mai este gratuită nici noaptea. Primăria Capitalei plănuiește noi tarife

Șoferi, atenție! Zonele din București unde parcarea nu mai este gratuită nici noaptea. Primăria Capitalei plănuiește noi tarife

Șoferi, atenție! Zonele din București unde parcarea nu mai este gratuită nici noaptea. Primăria Capitalei plănuiește noi tarife

Noi tarife de parcare vor implementate în București, conform unui proiect supus dezbaterii de Primăria Capitalei. Potrivit documentului, pentru utilizarea locurilor de parcare în zilele de luni până vineri, în intervalul orar 8:00 – 20: 00, propunerea este de a se practica un tarif de 5 lei pe oră.

„Pentru utilizarea locurilor de parcare de către persoane fizice, persoane juridice și instituții publice, în zilele de luni până duminică și în intervalul orar 08:00 – 20:00, se stabilește un tarif de 25 lei/zi sau 500 lei/lună”, se arată în proiect.

Pentru utilizarea locurilor de parcare de către riverani, se stabilește un tarif de 50 lei/lună sau 500 lei/an. Tariful unic pentru autocare și pentru autovehicule ce deservesc industria cinematografică – 20 lei/oră de luni până duminică.

Zonele din București unde parcarea nu mai este gratuită nici noaptea

Tariful orar de parcare se aplică de luni până vineri, în intervalul orar 08:00 – 20:00, în afara programului menționat parcarea fiind gratuită. inclusiv în zilele de sărbatori legale cu excepția parcajelor din zonele Aviatorilor, Kiseleff, Batiștei, Biserica Enei, Brezoianu, Bucur Obor, Calea Floreasca, Calea Victoriei, Charles de Gaulle, Cina, Conservator, Constantin Esarcu, Crețulescu, Doamnei, Domnița Anastasia, Dorobanți, Edgarquinet, Eforiei, Episcopiei, Eva, Expoziției, George Enescu, Herăstrău, Horoscop, Ion Câmpineanu, Lido, Magazin Victoria, Mqarriott, Nerva Traian, Nicolae Bălcescu, Nicolae Golescu, Obor Chiristigiilor, Pescăruș, Piața Constituției, Piața Victoriei, Piața ȘLibertății, Piața Revoluției, Piața Victoriei, Radu Beller, Sala Palatului, Schitu Măgureanu, Șoseaua Nordului, Unirea, Unirii, Valter Mărăcineanu, Ziduri Moși unde tariful se aplică de luni până duminică, inclusiv în zilele de sărbătoare legală, scriu jurnaliștii de la Adevărul.

Plata tarifului orar permite utilizarea unui loc de parcare fără rezervarea sau nominalizarea acestuia.

În cazul tarifelor pe bază de abonament, pentru utilizatorii persoane fizice, persoane juridice și instituții publice – abonamentul este valabil de luni până duminică, în intervalul orar 08:00 – 20:00, în toată zona unică de tarifare; – plata abonamentului permite utilizarea unui loc de parcare, fără rezervarea sau nominalizarea acestuia.

Ce pățesc cei care nu plătesc parcarea

Pentru nerespectarea dispozițiilor legale, a prevederilor hotărârilor și dispozițiilor adoptate și sau emise de autoritățile publice locale, precum și a regulamentelor pentru utilizarea parcajelor publice aplicabile în materie. persoanele fizice și/sau juridice au obligația de a plăti către Operatorul serviciului public de administrare a parcajelor aparținând domeniului public sau privat al Municipiului București cu titlu de daune-interese, o penalitate în valoare de 200 lei / autovehicul/24 ore, începând cu ora la care se constată neregularitatea, cu excepția cazului în care va fi dovedit un prejudiciu mai mare. Nerespectarea obligațiilor poate fi constatată de către Operatorul serviciului public de administrare a parcajelor aparținând domeniului public sau prival at Municipiului București prin întocmirea unei note de constatare.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?