Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Mirel Palada: „Dragnea a fost ARESTAT pentru că a încercat să pună capăt puterii multinaționalelor”

Mirel Palada: „Dragnea a fost ARESTAT pentru că a încercat să pună capăt puterii multinaționalelor”

Mirel Palada: „Dragnea a fost arestat pentru că a încercat să pună capăt puterii multinaționalelor”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”, sociologul Mirel Palada a conturat imaginea statului român ca fiind un stat slab, ghidat de diferite poluri de influență, în care interesele marilor corporații sunt protejate de personaje politice cu principii îndoielnice. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Mirel Palada face o scurtă prezentare a României de-a lungul anilor și a diferiților oameni politici care s-au perindat în poziții de putere, susținând că, indiferent de faptele grave săvârșite în timpul mandatelor lor, niciunul dintre aceștia nu a fost tras la răspundere.

„Ne uităm la realitate și ne mirăm de ea, deodată nu ne vine să credem. Dar nu a fost niciodată tras nimeni la răspundere. Nu a fost tras Băsescu, care a făcut nemerniciile nemerniciilor. Nu a fost tras la răspundere Boc, cât a fost premier. Nu a fost tras la răspundere Iohannis, cât a fost președinte. Nu a fost tras la răspundere Nicușor Dan, cât a stricat Bucureștiul. Unde ați văzut dumneavoastră pe cineva să fie tras la răspundere? Totul este numai o butaforie și un joc de putere, iar cine ajunge la putere nu pățește absolut nimic. Să fim serioși.”

Mirel Palada: „Singurul moment în care ești pedepsit e când atingi interesele multinaționalelor”

În opinia invitatului, odată ajuns la putere, un om politic trebuie să se alinieze cerințelor polilor de influență, mai exact ale multinaționalelor, care dețin o influență și o putere financiară considerabile. Liviu Dragnea a fost unul dintre liderii politici care s-a opus influenței acestora, susține Palada, iar acest lucru l-ar fi dus chiar în spatele gratiilor.

„Singurul lucru care se întâmplă când ajungi la putere și ești pedepsit este când încerci să pui capăt puterii multinaționalelor, cum a făcut Dragnea, care a fost arestat imediat. A încercat să crească redevențele pentru gazele din Marea Neagră și să mărească taxele pentru multinaționale. Asta o spun eu, care, culmea culmilor, ironia ironiilor, am avut o relație foarte proastă cu Dragnea. Nici el nu m-a suferit pe mine, nici eu nu l-am suferit pe el, numai când îmi vedeam dinții strânși. Dar trebuie spus că el a fost unul dintre liderii politici ai României care au încercat să repare marea problemă de slugărnicie pe care România o are față de centrul imperiului și față de multinaționale. Multinaționalele care sunt un soi de sovromuri moderne, cum erau sovromurile în anii ’50, care scoteau din România. Ăsta este ideologia celor aflați la putere. Ne-au spus că vor face așa. Știam că țin cu capitalul străin. Și asta nu i-a împiedicat pe români să voteze și să accepte faptul că banii se scot în continuare din România în mod nestingerit.”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marșul Normalității, cu Diana Șoșoacă printre participanți, s-a încheiat cu amenzi și sesizări penale
Digi24
EXCLUSIV Dominic Fritz: Există o „rețea extractivă în jurul lui Adrian Veștea” la Brașov, conform spuselor lui Irineu Darău
Cancan.ro
Decizie oficială. 137 lei în plus la pensie, de la 1 iulie 2026, pentru această categorie de pensionari din România
Prosport.ro
FOTO. Vedeta a ajuns de nerecunoscut! Cum arată acum
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
Mediafax
Pe ce voturi mizează Adrian Veștea să își treacă Guvernul: care tabără câștigă
Click
Horoscop luni, 15 iunie. Berbecii sunt în formă la început de săptămână, iar Peștii fac alegeri complicate
Digi24
Ce crede Băsescu despre încercarea de suspendare a președintelui Dan: La cât de iresponsabili sunt politicienii, mă aștept la așa ceva
Cancan.ro
Andreea Popescu l-a implorat, Dan Alexa s-a eschivat și tot n-a scăpat! Hotărâtă să-l mai aibă o dată, bruneta l-a urmărit pe antrenor prin cluburi
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila luxoasă în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea. Și-au amenajat un adevărat imperiu
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Când se vor ieftini benzina, motorina și kerosenul după ce Trump a anunțat: „Să curgă petrolul!”
Descopera.ro
O linie care împarte Pământul în alte două emisfere a fost descoperită recent
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
Efectul neașteptat al politicii chineze prin care a fost controlat numărul de copii