Prima pagină » Coronavirus » Nou incident într-un spital din București. Pacienții sunt evacuați din ATI la „Sf. Pantelimon” din cauza fumului gros

Nou incident într-un spital din București. Pacienții sunt evacuați din ATI la „Sf. Pantelimon” din cauza fumului gros

Radu Cristian
Nou incident într-un spital din București. Pacienții sunt evacuați din ATI la „Sf. Pantelimon” din cauza fumului gros
Nou incident într-un spital din București. Pacienții sunt evacuați din ATI la „Sf. Pantelimon” din cauza fumului gros / Sursă FOTO: Captură Video

Un nou incident a avut loc duminică seară, la Spitalul „Sf Pantelimon” din București. Pacienții au fost evacuați din ATI după ce, din cauza unui tub de neon defectat, s-a produs o cantitate mare de fum. 

Sursa fumului, un neon defect

În salonul de terapie intensivă care s-a umplut cu fum se aflau trei pacienți. Bolnavii fost evacuați și nu au fost afectați, transmite managerului spitalului.

Potrivit unei declarații făcute de acesta la Digi24, sursa fumului este un neon care nu a mai funcționat și a început să scoată fum, dar nu a fost vorba de o flacără.

„La Secția de Terapie Intensivă a Spitalului „Sfântul Pantelimon” din București, în această seară, în jurul orei 20:15, un tub de neon dintr-un salon s-a ars cu o degajare minoră de fum fără flacără. Preventiv, cei doi pacienți au fost mutați în alt salon pentru a se schimba tubul de neon. Nicio persoană nu a suferit de pe urma incidentului” – a anunțat, în urma incidentului, într-un comunicat, Spitalul Sfântul Pantelimon.

Incidentul din această seară are loc la 2 zile după incendiul de la Institutul Matei Balș, în care șase persoane și-au pierdut viața.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zăpada mieilor. Drumarii fac apel ca în minivacanța de Paște să se circule cu prudență, în condiții de iarnă
Digi24
De ce China poate câștiga războiul din Iran fără să tragă un singur foc
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
Mircea Lucescu i-a spus ultima sa dorință doctorului Dragoș Vinereanu, șeful Secției de Cardiologie a Spitalului Universitar
Adevarul
Cine a fost, de fapt, Iuda Iscarioteanul? O analiză a specialiștilor moderni asupra profilului psihologic al „vânzătorului de Hristos”
Mediafax
Carne de miel în condiții improprii și mizerie. Amenzi de peste de 3,8 milioane de lei date de ANPC
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Armistițiul cu Iranul. Trump s-a trezit în situația despre care el însuși avertiza: „Când celălalt simte miros de sânge, ești terminat”
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Radare fixe 2026: cand devin active si cum calculeaza viteza medie
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Tinerii nu mai știu cum să dezbată idei din cauza Inteligenți Artificiale, arată un studiu