Prima pagină » Cu Gândul la București » Marius Marinescu, despre cazul femeii ucise de câini: „Ucidere din culpă, primarul Sectorului 6, pasibil de pușcărie. Primăria Sectorului 6 trebuia să-și facă propriul serviciu pentru câini” | VIDEO EXCLUSIV, „Cu Gândul la București”

Marius Marinescu, despre cazul femeii ucise de câini: „Ucidere din culpă, primarul Sectorului 6, pasibil de pușcărie. Primăria Sectorului 6 trebuia să-și facă propriul serviciu pentru câini” | VIDEO EXCLUSIV, „Cu Gândul la București”

Marius Marinescu, președinte al Federației pentru Protecția Animalelor și Mediului, a declarat, luni seară, în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”, că Primăria Sectorului 6 ar fi trebuit să-și înființeze un serviciu propriu pentru gestionarea problemei câinilor comunitari. Potrivit lui Marius Marinescu, primarul Sectorului 6 ar fi „pasibil de pușcărie” în cazul tragediei de pe Lacul Morii, unde o femeie a murit sfâșiată de câini.  

„Vreau să vorbim pe lege. Legea spune în felul următor: Orice animal abandonat pe domeniul public este proprietatea consiliului local teritorial (…) Sunt obligate UAT-urile să înființeze servicii de gestionare a câinilor comunitari și adăposturi.

Primăria Sectorului 1 ( în 2008 – n.r.) și-a înființat propriul serviciu de gestionare (…) Dacă a văzut Primăria Sectorului 6 că Primăria Capitalei nu face față în prinderea câinilor, trebuia să-și înființeze acest adăpost. Era obligația lor, în primul rând”, a declarat Marius Marinescu în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București” de luni seară.

Întreaga emisiune poate fi vizionată AICI:

Marius Marinescu a explicat ce trebuie făcut, în opinia sa, pentru rezolvarea problemei câinilor comunitari.

„Ca să rezolvăm problema câinilor, pe lege, trebuie să funcționeze trei autorități”

„Ca să rezolvăm problema câinilor, pe lege, trebuie să funcționeze trei autorități, pentru stoparea înmulțirii, adică sterilizare, autoritatea sanitar- veterinară trebuie să-i sancționeze pe cei care nu vor să-și sterilizeze animalele. Apoi, s-a înființat Poliția Animalelor la nivel național, toate trei trebuie să acționeze, și în București și în țară, în toate județele (…)

Ucidere din culpă, legea spune clar: cei care nu au făcut prevenție, și aveau obligația asta, pușcărie de la doi la șapte ani. Sunt pasibili de pușcărie primarul Sectorului 6, cei de la Poliția Animalelor și cei de la Autoritatea sanitar veterinară că nu au făcut prevenție”, a mai declarat Marius Marinescu în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”.

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. C-Neo ridică multe semne de întrebare
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Praful stelar nu a ajuns în Sistemul Solar așa cum se credea până acum