Prima pagină » Actualitate » Incident la METROU cu degajări de fum în stația Aviatorilor. Călătorii s-au autoevacuat din trenul afectat

Incident la METROU cu degajări de fum în stația Aviatorilor. Călătorii s-au autoevacuat din trenul afectat

Incident la METROU cu degajări de fum în stația Aviatorilor. Călătorii s-au autoevacuat din trenul afectat
Foto: Mediafax

Incident la metrou, joi dimneață, cu degajări de fum în stația Aviatorilor. Călătorii au fost nevoiți să coboare în stație și să aștepte un alt tren.

Update: Ce spune Metrorex: „În jurul orei 8:45, la stația de metrou Aurel Vlaicu, în trenul nr. 15, mecanicul a sesizat miros de fum, posibil de la sistemul de frânare. Trenul a debarcat călătorii în stația de metrou Aurel Vlaicu și s-a retras la Depoul Berceni pentru verificări. Călătorii rămași la peron au fost preluați de următorul tren.
Precizăm că această situație nu a avut alte urmări în circulația trenurilor de metrou”, au delcarat, pentru Gândul, reprezentanții Metrorex.

Știrea inițială: Un incident a tulburat bunul mers al ransportului la metroul bucureștean după ce de sub vagonul doi al unui tren CAF a ieșit fum,  în stația Aviatorilor.

Toți călătorii aflați în acel moment în metrou au fost nevoiți să coboare în stație și să aștepte ca acesta să se retragă pentru a face loc unui alt tren. În vagon a fost anunțat faptul că „Trenul se retrage din motive tehnice”.

La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de poliție, pompieri și paramedici SMURD.

Sursa foto Gândul

Sursa foto Gândul

Potrivit primelor informații, niciun călător nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Incidentele la metrou s-au ținut lanț în ultimele luni. Chiar în urmă cu câteva zile un alt incident a blocat circulația trenurilor într-unul dintre cele mai aglomerate puncte – în stația Piața Unirii după ce un călător s-a legat, marţi, cu cătuşe de o şină a metroului.

În cele din urmă, bărbatul a fost scos în siguranță de pe șină, iar circulația a fost reluată.

În luna aprilie un alt incident cu degajări de fum a blocat stația de metrou Costin Georgian. În această stație a ars izolația unui conductor electric pe o lungime de doi metri liniari.

Circulația metroului a fost oprită pe ambele sensuri și nu au fost identificate victime.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
OMS: medicina tradițională are potențial și trebuie evaluată cu instrumente moderne