Ziua de duminică, 12 iulie 2026, a venit cu multe emoții pentru cei care au susținut Bacalaureatul. Au fost afișate notele finale, după rezolvarea tuturor contestațiilor. Un elev din București se află printre cei care au depus contestație, la materia Limba și Literatura Română, pentru ca lucrarea să îi fie recorectată. În urma acestei situații, nota a fost mărită cu 3,5 puncte. Acesta a explicat cum s-a ajuns la această diferență de notare.
Rezultate finale Bacalaureat 2026. Notele finale după contestații pot fi accesate AICI pentru fiecare județ al României. Un elev din București, care a absolvit Colegiul Național „Octav Onicescu”, se află printre cei care au depus contestații, după ce nota inițială la Limba și Literatura Română a fost de 6,30. Realizând că a fost produsă o greșeală, a cerut ca lucrarea să îi fie revizuită.
:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.gandul.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F07%2Fcum-a-ajuns-un-elev-din-bucuresti-sa-aiba-nota-la-limba-romana-marita-cu-35-puncte-la-bacalaureat-dupa-contestatie-2-scaled.jpg)
Cum a ajuns un elev din București să aibă nota la Limba Română mărită cu 3,5 puncte, la Bacalaureat, după contestație
Elevul din București a fost notat, inițial, cu 6,30 la Limba și Literatura Română. În urma contestației, nota i-a fost mărită cu 3,5 puncte, ajungând la 9,85. Acesta susține că lucrarea sa nu a fost evaluată complet din cauza unei erori de scanare și a unei neatenții din partea profesorilor evaluatori. Lucrarea elevului avea 8 pagini, toate scanate și numerotate. Cu toate acestea, profesorii nu ar fi verificat documentul în întregime și nu ar fi observat că o parte din conținut nu fusese evaluată.
„Toate paginile lucrării erau scanate, însă după primele patru pagini apăreau două pagini complet negre, iar de-abia după ele se regăseau următoarele patru pagini, astfel că o parte a conținutului redat nu a fost luată în considerare la evaluarea inițială.
Nu cred că este vina profesorilor evaluatori. Ei au lucrat cu documentul pus la dispoziție, însă, într-adevăr, ar fi trebuit să vizualizeze documentul până la final sau să semnaleze faptul că lucrarea se oprea la pagina 4 din 8. Lucrarea era numerotată integral, era vizibil că sunt 8 pagini scrise”, a spus elevul pentru Edupedu.ro.
Datele furnizate de Ministerul Educației și Cercetării arată că în 2026 au fost depuse, 55.454 de contestații, cu 15.720 mai multe decât în sesiunea de vară de anul trecut. De altfel, este cel mai mare număr de contestații care au fost depuse în ultimii 5 ani. Mai multe informații se află aici.
Există și o situație în care se află un liceu din România în care niciun elev nu a promovat Bacalaureatul. Media generală a fost de 2,25. Vezi AICI.
Sursă foto: Shutterstock – imagini cu rol ilustrativ