Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Nicu Alifantis: „Am avut în mai un turneu în care totul mergea foarte bine. După moțiunea de cenzură, s-a blocat absolut totul”

Nicu Alifantis: „Am avut în mai un turneu în care totul mergea foarte bine. După moțiunea de cenzură, s-a blocat absolut totul”

Malina Maria Fulga
Căderea lui Bolojan a blocat țara. Nicu Alifantis: „Am avut în mai un turneu în care totul mergea foarte bine. După moțiunea de cenzură, s-a blocat absolut totul”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, muzicianul Nicu Alifantis a vorbit despre cum s-au reflectat instabilitatea și tensiunile din domeniul politic în spațiul cultural și artistic în care acesta activează. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Nicu Alifantis povestește cum, în momentul în care a fost demarată procedura moțiunii de cenzură pentru demiterea fostului guvern, a sesizat o mare schimbare și în rândul publicului său. Acesta își amintește cum era în turneu. Din păcate, chiar unul dintre concertele în orașele drage artistului a fost anulat. 

Alifantis sesizează o schimbare de atitudine în rândul publicului. De asemenea, el observă o scădere a vânzării biletelor, datorată degradării generale a stării de spirit. Această schimbare s-a remarcat odată cu instabilitatea politică care a cuprins țara din acel moment.

„Nu doar de mine e vorba aici. Eu încerc să mă dau deoparte și să privesc cât mai obiectiv tot ce se întâmplă. A început cam pe la sfârșit de aprilie. Sau mai exact ca să spun, semnalul s-a tras și toată lumea a intrat în dispozitiv într-o mișcare negativă, firește, după moțiunea de cenzură. Ăla a fost momentul. Deci eu am avut un turneu la care toate lucrurile începusera să se miște foarte bine. Am avut în mai turneul. Șase orașe. Mergeau bine biletele, se vindeau. Instant s-a blocat absolut totul. M-am băgat în ședință. Cred că a creat o stare, o lipsă de stare, de fapt și de drept. Instabilitatea. După care s-a blocat totul. Din șase orașe a trebuit să suspend unul. Buzăul. Mi-era drag să mai cânt acolo. Amintiri multe și frumoase.”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cea mai utilă aplicație pentru românii din Spania. Îți arată ce mănânci, unde să apelezi în caz de nevoie și ce drepturi ai
Digi24
Ce va face Adrian Veștea dacă nu primește susținerea PNL pentru postul de premier
Cancan.ro
GESTUL făcut de Dan Alexa după ce și-a petrecut noaptea cu Andreea Popescu. Unde s-a dus glonț celebrul antrenor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, apariție incendiară! Costumul de baie i-a scos în evidență formele generoase
Adevarul
Cristian Păun la „Interviurile Adevărul”: „Nominalizarea lui Adrian Veștea nu m-a surprins”
Mediafax
Dacă mănânci nuci înainte de culcare, experții spun că vei vedea aceste rezultate
Click
Fiul lui Lucian Viziru, amenințat cu moartea, chiar în timpul unui live al actorului pe TikTok: „O să-ți găsești copilul rece”
Digi24
Ce miniștri pregătește Adrian Veștea? Anunțul momentului despre noul Guvern și programul politic
Cancan.ro
Andreea Popescu, prima reacție după scenele din club cu Dan Alexa! NU mai plânge după antrenor
Ce se întâmplă doctore
Noroc cu carul pentru aceste trei zodii. Săptămâna care le poate schimba destinul financiar! Banii vor veni mult mai ușor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Top 10 cele mai înmatriculate SUV-uri noi în România (2026)
Descopera.ro
Astronomii au dezmințit o teorie despre expansiunea Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, cum se numesc rudele Papei?
Descopera.ro
Lumina albastră nu (mai) este principalul vinovat pentru insomnie