Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Crin Antonescu: „Nicolae Ciucă este cea mai bună VARIANTĂ pentru toți, mai puțin pentru PNL”

Crin Antonescu: „Nicolae Ciucă este cea mai bună VARIANTĂ pentru toți, mai puțin pentru PNL”

Bianca Dogaru

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Crin Antonescu, fostul președinte al Partidului Național Liberal a abordat subiectul influenței excesive pe care Klaus Iohannis și Rareș Bogdan o exercită asupra PNL. Antonescu a sugerat că lipsa de independență a PNL-ului față de aceștia și absența unui dialog real în cadrul partidului reprezintă o problemă serioasă pentru viitorul formațiunii. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Crin Antonescu a criticat dur modul în care Partidul Național Liberal a fost condus în ultimii ani, subliniind că influența președintelui Klaus Iohannis și a lui Rareș Bogdan a fost una disproporționată. Antonescu a menționat că Rareș Bogdan a monopolizat discursul și identitatea de comunicare a partidului, fără ca vreun dialog autentic să aibă loc.

„Nu cred că Iohannis a venit la PNL și a spus aici numai Rareș Bogdan vorbește. Nu cred chestiunea asta,” a spus Crin Antonescu.

Dependența față de Cotroceni și posibilele consecințe

Fostul lider liberal a subliniat că PNL-ul a devenit din ce în ce mai dependent de Cotroceni, într-un mod care ar putea afecta negativ evoluția partidului. Antonescu a evidențiat faptul că această dependență este alimentată de dorința de a păstra relațiile privilegiate cu administrația prezidențială, în ciuda riscurilor pe termen lung.

„Dependența până în ultima clipă se explică în felul următor: de vreme ce înțelegi că președintele sau elemente ale sistemului susțin o variantă, e comod să te gândești că noi o să rămânem la Cotroceni, nu cu Iohannis, ci cu Ciucă,” a continuat acesta.

Critica față de abordarea internă a PNL

Antonescu nu s-a ferit să critice și abordarea internă a PNL, sugerând că politica de a guverna și a împărți funcții în consilii este una comună, dar banală. Fostul președinte al PNL consideră că aceste practici sunt răspândite în întregul peisaj politic românesc, dar nu aduc niciun beneficiu pe termen lung partidului sau țării.

„Aceste preocupări sau acest mod de abordare nu sunt revoltătoare, dar sunt banale. Toți fac asta, din păcate, în spațiul politic românesc,” a susținut el.

Viziunea lui Crin Antonescu asupra viitorului PNL

Antonescu a exprimat dezamăgirea sa față de modul în care PNL își gestionează responsabilitatea de a propune un candidat pentru președinția României. El consideră că acest rol ar trebui asumat cu mai multă responsabilitate, deoarece alegerea unui președinte nu ar trebui să fie un simplu joc politic.

„Nu putem să ne ținem blazonul istoric și pretențiile de legitimitate cu o astfel de conduită. România are nevoie de un președinte, iar această alegere nu este doar un joc de păpuși,” a mai spus Antonescu.

Crin Antonescu, despre rolul președintelui ca mediator

Fostul lider PNL a subliniat, în final, rolul esențial pe care președintele României ar trebui să-l joace, acela de mediator între stat și societate. Antonescu a accentuat importanța acestei calități, menționând că ea este adesea uitată sau neglijată.

„Principala lui calitate de mediator este între stat și societate,” a conchis acesta.

 

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ei ne asigură spatele în Marea Neagră, noi îi susținem diplomatic”. Aliatul care ne poate ajuta mai mult ca oricine
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Așa arată Monica Bârlădeanu la 47 de ani! Apariția în costum de baie i-a impresionat pe fani. „Inelul pe care îl tot flutur e...”
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Anunț oficial: Programul Rabla 2026 se lansează în condiții similare cu cele de anul trecut
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Telescopul Euclid a descoperit cei mai vechi quasari din Univers