Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Criza frontierelor în SUA / Dan Dungaciu explică cum democrații au reactivat o problemă închisă de Donald Trump

Criza frontierelor în SUA / Dan Dungaciu explică cum democrații au reactivat o problemă închisă de Donald Trump

Într-o ediție transmisă live de Gândul, profesorul universitar și directorul general al Institutului de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I.C. Brătianu” al Academiei Române, Dan Dungaciu, a discutat despre votul celor șase deputați democrați care au ales să condamne activitatea vicepreședintei Kamala Harris în gestionarea crizei de la frontiera SUA.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Șase deputati democrati au votat împreuna cu republicanii pentru a o condamna pe Kamala Harris pentru rolul de „țar de frontieră”. Camera Reprezentanților a votat pe criterii bipartizane pentru a condamna gestionarea de către vicepreședintele Kamala Harris a graniței de sud a SUA, primul act legislativ care o vizează pe Harris de când ea a devenit candidata prezumtivă a democraților în 2024.

Provocările mandatului Kamalei Harris

Potrivit lui Dungaciu, Kamala Harris a avut parte de o prestație considerată nesatisfăcătoare în primii ani de mandat, caracterizată de o reacție controversată în fața problemelor de la frontieră.

„Kamala Harris a avut o prestație nu foarte reușită în primii de mandat în care spunea: de ce să mă duc acolo pentru că n-am vizitat nici Europa. Adică genul ăsta de replică. Dar dânsa avea această sarcină. E cea mai dură temă pe care puteai să o dai unui candidat democrat. Frontiera”, a spus analistu.

Subiectul frontierei în mandatul lui Trump

Dungaciu a subliniat că, paradoxal, problema frontierelor nu a fost una de mare actualitate după primul mandat al fostului președinte Donald Trump. Cu toate acestea, deschiderea frontierelor de către administrația democratică a readus subiectul în centrul dezbaterilor politice, transformându-l într-o temă crucială pentru campania electorală.

„Paradoxal, dupa primul mandat al domnului Trump nu mai era un subiect pentru că frontiera era atat de bine închisă în SUA încât nu mai era un subiect politic foarte acut. Cand au deschis democrații frontiera a ajuns astăzi una dintre cele mai importante teme de campanie. Ăsta și motivul pentru care Camera Reprezentanților a pus pe masa acest subiect”, a continuat acesta.

Analizând contextul politic mai larg, Dungaciu a evidențiat că background-ul lui Kamala Harris este problematic. În opinia sa, Harris nu este percepută ca un membru emblematic al Partidului Democrat.

„Backgroundul domniei sale este cel puțin problematic. Dânsa nu este un membru, hai să zic așa, recognoscibil, al Partidului Democrat”, a ada[gat acesta.

„Kamala Harris e mult mai la stânga decât Partidul Democrat”

Într-o comparație mai detaliată, Dungaciu a menționat că, spre deosebire de Biden, Kamala Harris este mult mai orientată spre stânga decât Partidul Democrat în ansamblu.

„Doamna Kamala Haris este liberală în sensul american. Cel care era fake liberal era Biden pentru că Biden trebuia să țină mână un partid care avea diverse capete, Când au a pus-o pe doamna Kamala Harris în frunte, de sus în jos, nu jos în sus, dânsa n-are foarte mare legătură cu partidul. Pentru că dânsa e mult mai la stânga decat Partidul Democrat”, conchide analistul.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Vulgata, manuscrisul care a schimbat lumea