Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Diaconescu: „Patru martori au spus adevărul la judecătorie. Au fost amenințați ca să dea declarațiile de la PARCHET”

Dan Diaconescu: „Patru martori au spus adevărul la judecătorie. Au fost amenințați ca să dea declarațiile de la PARCHET”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, jurnalistul Dan Diaconescu a vorbit despre condamnarea sa și despre neregulile din proces. Fostul politician susține că probele din dosar au fost fabricate, martorii și-au retras mărturiile și că judecătoarea care l-a condamnat avea un trecut care o făcea incompatibilă cu cazul său. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Dan Diaconescu: „Martorii au fost forțați să mă acuze”

Diaconescu afirmă că întregul dosar a fost construit pe mărturii false. Cei care au depus inițial declarații împotriva sa au revenit ulterior și au recunoscut că au fost forțați să mintă.

„Patru martori, domnule Tucă, au declarat la Parchet ceva, adică împotriva mea, iar la judecătorie, unde contează, au jurat cu mâna pe Biblie și au spus adevărul. Au spus că au fost bătuți, amenințați și șantajați de organele de anchetă ca să mintă împotriva mea, să le dea Dumnezeu sănătate. Una dintre fete era însărcinată și a fost supusă unor presiuni enorme, ceea ce este absolut inuman. Cum să bați niște tinere de 17-18 ani ca să depună mărturie împotriva mea?”, spune el.

În ciuda acestor retrageri de mărturii, instanța a continuat procesul și a dat o sentință împotriva sa, ceea ce Diaconescu consideră o anomalie juridică.

„Am scris despre toate aceste lucruri către Curtea de Apel Constanța. Orice avocat specialist care a văzut dosarul meu a spus că doar achitare se poate da. Fiindcă în dosar nu erau alte probe.”, afirmă acesta.

Dan Diaconescu: „Noi am cerut scoaterea dânsei din magistratură”

Diaconescu aduce în discuție și persoana judecătoarei care a dat verdictul, susținând că aceasta avea un trecut care ar fi trebuit să o excludă din proces.

„Judecătoarea… Noi am cerut scoaterea dânsei din magistratură. Sper ca măcar acum să se întâmple acest lucru. Noi am trimis, bineînțeles, o petiție la Inspecția Judiciară, la Ministerul Justiției, să se verifice cum de a ajuns această judecătoare să mă judece pe mine. Dânsa era avocată de civil, foarte tânără. După ce a terminat facultatea, s-a făcut avocată și s-a logodit cu un executor judecătoresc. Omul acesta, între timp, avea o altă relație, iar când a fost forțat să aleagă, a decis să se sinucidă. În luna a opta de sarcină, doamna judecătoare și-a pierdut logodnicul și la scurt timp după aceea a devenit judecător penal. Și, atenție, pe 31 august 2023 a fost numită judecător, iar primul ei dosar a fost al meu! Cum e posibil ca un dosar de asemenea anvergură, cel mai important dosar din istoria Judecătoriei Constanța, să fie dat unei judecătoare fără experiență, cu un trecut atât de traumatizant? E imposibil ca o astfel de persoană să fie obiectivă.”, susține Diaconescu.

Dan Diaconescu: „Eu sper ca nimeni să nu mai treacă prin ce am trecut eu”

Jurnalistul mai spune că inclusiv procurorul de ședință a recunoscut că nu există probe solide împotriva sa, ceea ce face sentința și mai greu de înțeles.

„În timpul procesului, chiar și procurorul a zis: ‘Domnule, eu nu mai am nimic de adăugat’. Cele două așa-zise victime au spus clar – una dintre ele: ‘Eu nu m-am văzut niciodată cu Diaconescu, când să mă culc cu el dacă nu m-am întâlnit niciodată cu el?’. Cealaltă: ‘Ne-am văzut la un concert, am făcut o poză și atât’. Păi atunci despre ce vorbim?”, declară el.

În plus, momentul condamnării sale a fost extrem de convenabil pentru cei care nu îl mai doreau în spațiul public.

„Pe 10 aprilie 2023 expira interdicția mea de a apărea în presă și în politică. Și ce s-a întâmplat? Pe 6 aprilie 2023 au venit mascații peste mine, exact ca la Bogpr. Mi-au prelungit interdicțiile, iar această judecătoare a venit cu o sentință de 8 ani și 4 luni, deși maximul pentru o astfel de faptă ar fi fost de 5 ani.”, spune Diaconescu.

El consideră că întreaga situație este o nedreptate și speră ca astfel de cazuri să nu se mai repete.

„Eu sper ca nimeni să nu mai treacă prin ce am trecut eu. E inadmisibil ca într-un stat care se pretinde democratic să se întâmple așa ceva. Sper ca adevărul să iasă la iveală.”, conchide invitatul.

Recomandarea video

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Top 4 momente în care Inteligența Artificială a scăpat de sub control, de la chatboți controversați la experimente politice