Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „George Simion este urât în Republica Moldova pentru poziția sa UNIONISTĂ”

Dan Dungaciu: „George Simion este urât în Republica Moldova pentru poziția sa UNIONISTĂ”

Dan Dungaciu: „George Simion este urât în Republica Moldova pentru poziția sa UNIONISTĂ”

Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, sociolog, geopolitician și analist, a vorbit despre cum crearea efectivă a Republicii Moldova este un câștig al unui război hibrid. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Dungaciu: „Republica Moldova urăște Basarabia Românească”

Analistul a explicat motivul pentru care este urât George Simion în Republica Moldova. În viziunea lui Dungaciu, Simion este detestat pentru discursul său unionist. Republica Moldova, spune geopoliticianul, urăște Basarabia românească, mai tare decât urăște Rusia. Ruptura celor două state, explică Dan Dungaciu, este cea mai mare victorie a URSS și a Federației Ruse.

„Pe George Simion îl urăsc pentru asta. Nu pentru poveștile cu Rusia și Ucraina. Maia Sandu a guvernat cu domnul Dodon când a venit domnul Cozac și i-a pus împreună. Deci nu e vorba de Rusia… Ei detestă Basarabia Românească, nu adeziunea la ruși, să ne înțelegem. Ei știu foarte bine despre ce e vorba. Din păcate, ei nu înțeleg, săracii de ei, că această rupere identitară de români este cea mai mare victorie strategică a URSS-ului și a Federației Ruse, pentru că războiul hibrid împotriva Basarabiei n-a început acum, de un an-doi. Republica Moldova a fost creată ca urmare a unui război hibrid, inclusiv împotriva României. Transnistria a fost creată ca un război hibrid al sovieticilor împotriva României.”, a explicat Dungaciu.

Dan Dungaciu: „Maia Sandu este expresia victoriei sovietice la Chișinău

Sociologul a discutat despre crearea „statului” Transnistria, un efect al unui război hibrid. Acest stat a fost creat în 1924 și a fost o metodă de propagandă sovietică împotriva Regatului României. Dungaciu susține că actualul discurs al Președintei Maia Sandu nu este decât o dovadă a victoriei socialiste.

„Când au făcut Transnistria, în 1924, erau lumini aprinse pe malul Prutului, pe malul sovietic, permanent, ca să vadă basarabenii, ce bine e să trăiești în URSS, și ce rău este în Republica Burgheză, în Regatul burghezilor români. Transnistria au făcut-o printr-un exercițiu de război hibrid. Și la Republica Sovietică Socialistă Autonomă Moldovenească, Transnistria, făcută în 1924, s-a lipit, de fapt, cu Basarabia și s-a transformat în Republica Sovietică Moldovenească. Deci, sovieticii au făcut asta… Și le-a reușit experimentul. Ei au zis moldovenii nu sunt români, că moldovenii nu vorbesc în limba română. Într-o mare măsură, le-a reușit acest experiment. Ei nu își dau seama că inclusiv doamna Maia Sandu, discursul doamnei Maia Sandu este expresia victoriei sovietice la Chișinău.”, a menționat sociologul.

Niciun Patriarh al României nu a trecut Prutul.”, a menționat analistul

În finele discursului, pentru a întări ruptura dintre România și Republica Moldova, Dungaciu a vorbit de Patriarhia Română. După spusele sociologului, administrația de la Chișinău nu a invitat niciodată în 100 de ani vreun Patriarh român peste Prut. Ruptura este cu atât mai puternică, cu cât Mitropolie Basarabiei era una dintre cele mai importante de pe teritoriul românesc. Această mitropolie avea propria bancă, fiind supra-numită Mitropolia de Aur.

„Eu când vorbesc din incompetența generală și lăcomia generală, despre asta este și vorba. De asta, niciodată, suntem în 2025, deci 100 de ani de Patriarhie Română, Patriarhul român nu a primit vreo invitație să treacă Prutul. Niciun Patriarh al României nu a trecut Prutul. Toți patriarhii ruși au ajuns în Republica Moldova de câteva ori. La 100 de ani de Patriarhie Română, 1925-2025, nu-i dai Patriarhului român o invitație să sărbătorim împreună 100 de ani de patriarhie. Mitropolia Basarabiei, în perioada interbelică, era numită o mitropolie de aur. Era singura Mitropolie care avea bancă, Banca Mitropoliei Basarabiei. Din păcate, doamna Maia Sandu împreună cu domnul Dodon… Diferența dintre partidul doamnei Maia Sandu și Dodon nu este una  majoră. Ei se revendică de aceeași sursă.”, a concluzionat Dan Dungaciu. 

Recomandarea video

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat atunci când șoarecii de laborator au fost eliberați în natură?