Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: România va fi foarte disciplinată pe gestionarea conflictului din UCRAINA

Dan Dungaciu: România va fi foarte disciplinată pe gestionarea conflictului din UCRAINA

Dan Dungagiu spune că Donald Trump nu este „personalitatea anului 2024” doar în publicații, ci este „personalitatea anului pentru toți”.  Sociologul expert în geopolitică se declară dezamăgit că România și-a ratat oportunitatea de a deveni un jucător est-european important în negocierile de pace dintre America condusă de Trump și Rusia condusă de Putin, neavând niciun rol în reconfigurarea  Europei post-conflict. 

„În noua eră nu va exista întoarcere”, a spus Marius Tucă.

„Este era Trump. Orice se va întâmpla, nu te mai poți întoarce de unde ai plecat. În sensul ăsta, noi ne-am prins târziu sau deloc”, a spus Dan Dungaciu, făcând referire la rolul ce l-ar fi putut avea România în privința Ucrainei postbelice.

„Și ne-am găsit locul nostru sub Soare și se ascunde sub plapuma largă a euroatlantismului astăzi, în care România va fi foarte disciplinată pe proiectul de gestionarea conflictului din Ucraina. Și acolo, nu deranjăm pe americani. E vorba de o mediocrizare a României că ar fi avut posibilitatea, fiind în regiunea asta, putea să fie un jucător important. După 20 ani în care ai vorbit de America, acum uiți de ea.  E președintele Americii Donald Trump, nu e Donald Trump președintele Americii. Aia e America. Nu-ți mai place America că votează cu Trump? Ce e cu ipocrizia asta?Nu vreți asta, noi mergem mai departe. Trumpismul nu e material să fie făcut pentru export.  Ideile americane anterioare erau pentru export. Voi trebuie să fiți ca noi și noi vom fi diverși. Eu voi fi ca lumea și lumea ca mine, ca America. Asta a fost pariul de după 1989. Nimeni nu va fi ca Trump”, a concluzionat Dan Dungaciu.

„Lumea va fi ca Trump”, a comentat Marius Tucă.

„Depinde cine se va prinde mai repede, cine fortifică”, a spus Dan Dungaciu.

Urmărește integral ediția 19 decembrie 2024 a emisiunii „Marius Tucă Show”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Marile companii aeriene riscă să intre în faliment, avertizează experții