Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: “Asistăm la chestiuni VITALE pentru toate țările europene”

Ion Cristoiu: “Asistăm la chestiuni VITALE pentru toate țările europene”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Ion Cristoiu, scriitor și publicist, a analizat declarațiile recente ale liderilor europeni legate de războiul din Ucraina. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Premierul ungar Viktor Orban a lansat critici dure la adresa șefei afacerilor externe ale Uniunii Europene, Kaja Kallas, calificând recentul său sprijin pentru Ucraina drept „trist” și „fără valoare”. Potrivit acestuia, poziția exprimată de Kallas, conform căreia Uniunea Europeană ar trebui să continue să sprijine Ucraina până la obținerea unei păci „juste” și „durabile”, este una inacceptabilă din punct de vedere moral și politic.

Ion Cristoiu: „Asistăm la chestiuni vitale pentru toate țările europene”

Ion Cristoiu a adus în discuție un aspect esențial care a fost neglijat în acest context: lipsa unei cereri oficiale de convocare a consiliului Uniunii Europene pentru a discuta despre implicațiile acestui conflict.

„Din discursul ăsta lipsește un element fundamental: cererea de convocare a consiliului. Pentru că noi asistăm la ora actuală la chestiuni vitale pentru toate țările Uniunii Europene. Chiar dacă ei sunt executivi, părerea mea este că cineva trebuie să ceară convocarea consiliului. Și acolo să se decidă”, a spus jurnalistul.

În opinia publicistului Ion Cristoiu, Uniunea Europeană nu ar putea înlocui SUA în acest război, iar sprijinul american continuă să fie esențial pentru succesul Ucrainei.

„Fără puterea morală și militară a Americii, Zelenski poate sa se ducă să se culce”, a subliniat Cristoiu.

Victor Ponta: „Pentru Europa ar fi lovitura mortală”

În aceeași direcție, fostul premier Victor Ponta a lansat un avertisment clar cu privire la o posibilă escaladare a tensiunilor între Uniunea Europeană și Statele Unite ale Americii. Ponta a subliniat că un astfel de conflict ar reprezenta o greșeală fatală pentru Europa.

„Un conflict acum între Europa și America ar fi cea mai mare greșeală a Europei. America se descurcă. Dar pentru Europa ar fi lovitura mortală”, a evidențiat Victor Ponta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine este Péter Magyar, omul ce l-ar putea îndepărta pe Orban de la putere și ar putea așeza Ungaria pe un traseu mai pro-european
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Mesaje de Paște 2026. Cele mai frumoase urări și felicitări pe care le poți trimite celor dragi
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Hotelurile din Europa renunță la o practică foarte iubită de turiști