Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu, despre politicienii din România: Ar trebui să aibă un crez / Avem nevoie de un om care are un proiect

Ion Cristoiu, despre politicienii din România: Ar trebui să aibă un crez / Avem nevoie de un om care are un proiect

Ion Cristoiu, publicist și scriitor, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. România are nevoie de niște politicieni care să se implice mai mult în modernizarea statului, consideră scriitorul. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„În 1931, Stalin a spus textual – «ne-au bătut toți (și mongolii, și lituanienii, și polonezii). Ne-au bătut pentru că maica Rusia este bogată, dar proastă». A spus că nu trebuie să mai fie proști, că au rămas în urmă cu 100 de ani. A fost cea mai mare revoluție după cea chinezească”, a declarat Ion Cristoiu.

Întrebat ce i-ar trebui României în acest moment, scriitorul a spus că avem nevoie de „un om care are proiect”.

„Apropo de Ceaușescu, este o chestie foarte complicată – el a preluat o temă de-ale lui Dej. În anii ’60 a ieșit și a văzut disproporția dintre România rurală și Germania rurală. Atunci, Ceaușescu a zis că trebuie să ia România și să o modernizeze, să o industrializeze. Putem spune orice, dar noi nu mai eram la fel dacă nu era Ceaușescu.”

Conform acestuia, politicienii români ar trebui să fie precum Robespierre, adică „fanatici ai unei idei”. De asemenea, este nevoie ca politicienii să aibă un crez, a precizat scriitorul. „Să zică «am venit și vreau să modernizez această țară, indiferent ce va fi»”.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă – și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Descoperire istorică în medicină: Cercetătorii au creat un plămân uman „care respiră” pe un cip, din celulele unei singure persoane
Digi24
Spionajul ucrainean dezvăluie planul lui Putin de a arunca în aer negocierile de pace. Când și unde estimează că vor lovi rușii
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Câți bani a făcut un șofer român de Bolt și Uber în noaptea de Revelion: „Concluzia o trageți voi, dacă a meritat sau nu”
Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe mai multe autostrăzi și drumuri naționale
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
ARCMEDIA, nr. 1 detașat în clasamentul grupurilor de presă, la nivel național, în luna decembrie