Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Principala caracteristică a unui ȘEF de stat este însuflețirea, nu bâta”

Ion Cristoiu: „Principala caracteristică a unui ȘEF de stat este însuflețirea, nu bâta”

Ion Cristoiu: „Principala caracteristică a unui șef de stat este însuflețirea, nu bâta”

Într-o emisiune transmisă live de Gândul, Ion Cristoiu a comentat primele mișcări ale lui Nicușor Dan după victoria electorală, dar și misterul banilor din campanie. Scriitorul crede că discursul lui Nicușor din Parlament a fost lipsit de inspirație. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

În discuția cu Marius Tucă, invitatul a pus o întrebare auzită de multe ori în ultimele luni: de unde a avut Nicușor Dan atâția bani în campanie? Noul președinte nu a explicat până acum nimic în mod public.

„Uluitor câți bani a avut. După ce se dezamăgesc ăștia. Trebuie să treacă o lună, două. Deja ăștia au început.”, spune invitatul.

„Discursul a fost de șef de magazie. A lipsit orice urmă de însuflețire”

Cristoiu a criticat primul discurs rostit de Nicușor Dan în calitate de președinte. În loc să fie un mesaj cu greutate istorică, acesta i-a lăsat impresia unui mesaj banal, fără emoție.

„Prima dată este discursul de șef de magazie, cum am zis eu la CFR Marfă. Ăla nu e discurs. Dacă nu însuflețești, nu avea ce să fie președinte. Principala caracteristică a unui șef de stat, că ești șef de partid, este însuflețirea, nu bâta.”, susține publicistul.

Ion Cristoiu: „Cea mai tare e conferința de presă la portiță. Eu n-am pomenit”

Cristoiu a ironizat și modul în care Nicușor Dan și-a ținut prima conferință de presă. Președintele a vrut să arate că este „un om printre oameni”. În opinia scriitorului, decorul și forma au fost neadecvate.

„Cea mai tare este asta cu conferința de presă la portiță. Eu n-am pomenit.”, a concluzionat invitatul.

CITEȘTE ȘI:

Dan Dungaciu: „Europa are o singură ȘANSĂ – să se alieze cu China”

Dan Dungaciu: „Sper că în ROMÂNIA vor fi oameni suficient de lucizi ca să își asume rezultatul alegerilor”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Aflată în România, această turistă mexicană a luat un tren din Tg Mureș în Cluj-Napoca. Când a deschis ușa WC-ului, a rămas uimită de ce a putut vedea
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Războiul din Iran este cea mai gravă criză de petrol din istorie: „Luna aprilie va fi mult mai gravă”