Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „România a traversat 30 de ani de eșec TOTAL. Povestea cu drona se înscrie în seria statului eșuat”

Ion Cristoiu: „România a traversat 30 de ani de eșec TOTAL. Povestea cu drona se înscrie în seria statului eșuat”

Ion Cristoiu, publicist și scriitor, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta spune că România nu a mai avut un proiect de țară încă de pe vremea lui Nicolae Ceaușescu. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„România a traversat 30 de ani de eșec total. Suntem la 30 de ani distanță. Dacă ma uit, între anii ’20 și ’40, această țară a progresat infinit mai mult decât România între 1990 și acum. Noi trebuie să raportăm așa-zisele realizări de acum, la efort, timp istoric și la viață. Din acest punct de vedere, ea a regresat”, a declarat Ion Cristoiu.

Scriitorul spune ca situația cu drona l-a neliniștit. „Dacă rațiunea de stat spune că președintele a zis nu, este nu. Există anumite momente ale rațiunii de stat. Mâine se hotărăște să trecem Prutul, iar un consilier dă la presă altceva. Povestea cu drona se înscrie în seria statului eșuat. Nu funcționează ceva. De ce nu merge? Pe vremea lui Ceaușescu a fost ultima dată când România a avut un proiect de țară (a Mareșalului Antonescu și a lui Ceaușescu)”, a mai spus acesta.

Pe de altă parte, Ion Cristoiu spune că după alegerile din 2024, România va fi guvernată de PSD și PNL.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Citește și…

Ion Cristoiu, despre Ucraina: „Nu are MEMORIE culturală. Ucraina are sindromul statului format recent”

VIDEO | Ion Cristoiu, despre Rusia de astăzi: „Este un imperiu călare pe două continente”

Ion Cristoiu: „Lumea va deveni multipolară când va veni un președinte ca J.F. Kennedy”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Adoptarea Calendarului iulian. Cine a fost iniţiatorul acestui demers