Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Victor Ponta: „Economia s-a gripat. Toată lumea închide MICROÎNTREPRINDERILE”

Victor Ponta: „Economia s-a gripat. Toată lumea închide MICROÎNTREPRINDERILE”

Victor Ponta: „Economia s-a gripat. Toată lumea închide microîntreprinderile”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Victor Ponta a analizat declarațiile consilierului premierului Ilie Bolojan privind calcularea bugetului, atrăgând atenția asupra efectelor majore pe care acestea le pot avea asupra investițiilor și economiei. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Victor Ponta critică declarațiile consilierului lui Bolojan privind presupusa falsificare a datelor bugetului de către vechiul guvern, evidențiind că trei dintre cele patru partide aflate la guvernare erau și atunci la putere. El face o paralelă cu situația Greciei din 2010, care ajunsese la un nivel ridicat de neîncredere economică pe plan european, susținând că prin astfel de declarații și România ar putea ajunge într-o poziție similară.

„E consilierul lui Bolojan, dar el zice: „Aia care au făcut bugetul au mințit în buget.” Aici e marea problemă a lui Ionuț Dumitru. Aia care? Că nu era AUR la guvernare. PNL, PSD, UDMR, care sunt și acum. Și că tu, mai departe, acum trei săptămâni sau o lună, deja era guvernul Bolojan, ai făcut o rectificare bugetară. Adică ai zis: „Ăia au greșit sau au mințit sau nu știu ce. Și am făcut noi o rectificare. Și am făcut-o noi bine.” După care, sigur că nu are nicio logică, decât una. Are un singur efect, cei care ne împrumută cu bani zic: „Ce a zis consilierul premierului?” Știi de ce le aduce tuturor aminte chestia asta? Grecia. Că a rămas chestia asta pentru toți finanțiștii internaționali. Grecia, care, în anii 2010, umbla și prezenta date false: „Noi chiar credem că atât e deficitul cât zic ei? Când știm că sunt o mulțime de firme care așteaptă banii pe lucrări efectuate, că sunt o mulțime de primării și instituții care, de fapt, nu au bani de salarii până la sfârșitul anului?De ce e nasol la ăștia? E nasol, să le punem dobânzi mai mari.” Știi ce înseamnă dobânzi mai mari? Înseamnă că anul viitor deficitul o să fie și mai mare. Pentru că avem dobânzi mai mari de plătit. Și tot așa. Deci sunt șapte miliarde în plus față de anul trecut, când erau alegeri, se dădea cu bani în toate părțile.”

Ponta atrage atenția și asupra unui alt aspect important, instabilitatea statului dezechilibrează economia românească, deoarece firmele mici își închid activitatea și oamenii evită să mai investească sau să consume din lipsa de încredere.

„Problema e că și economia s-a gripat și se gripează. Toată lumea își restrânge activitățile în zona privată. Toată lumea așteaptă bani de la stat. Toată lumea închide microîntreprinderi, pentru că ai modificat toate regulile fiscale. Toată lumea încearcă să scoată banii din țară, în diverse moduri. Toată lumea încearcă să-și reducă profitul, pentru că mi-ai făcut 16, îmi faci, să zicem, 32. Adică efectul de a speria economia și de a-i speria pe oameni s-a produs deja. Efectele vor fi din ce în ce mai grave pe măsură ce trece timpul. Pentru că lucrurile astea nu se schimbă în trei luni, în bine sau în rău. Nu apeși pe un buton și schimbi. Economia nu merge așa. Știi că americanii au indicele de încredere al consumatorului? E mai important decât orice deficit. Cheltuie toată lumea banii în America. Da. Investește toată lumea în America. Da. Avem deficitul. Lasă-mă cu deficitul, că nu mă interesează. Mă interesează dacă are lumea curaj să investească și să cheltuie în România. Are lumea bani să cheltuie? Nu. Vrea lumea să cheltuie? Nu. Vrea lumea să investească? Nu. Atunci înseamnă că te-ai dus în cap.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?