Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe: „Marea Neagră devine o zonă de interes strategic pentru SUA”

VIDEO | Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe: „Marea Neagră devine o zonă de interes strategic pentru SUA”

Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe și europarlamentar, președinte al Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE), a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta a vorbit despre faptul că Senatul SUA a aprobat Legea care autorizează bugetul apărării, ce include şi un amendament privind securitatea în zona Mării Negre. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Senatul american a adoptat Strategia de Securitate la Marea Neagă. Proiectul de lege solicită administrației de la Washington o politică mai solidă a SUA față de regiunea Mării Negre.

„Foarte important, mult mai important decât tot ce știu eu despre legea asta, este că ea se cheamă National Defense Authorization Act (NDAA), asta înseamnă act pentru autorizarea apărării naționale. De fapt, complet ar fi să spun: pentru autorizarea bugetului apărării naționale. Am înțeles că a fost votată și de mulți republicani, că între democrați și republicani este un echilibru. Urmează să se discute și în Camera Reprezentanților. Este vorba de buget (expresia sintetică a oricărei politici). Acolo vezi realitatea politicii. Asta arată o politică, nu este un text de lege. Este mai mult decât o expunere de motive, este asumarea unei anumite politici”, a declarat Adrian Severin.

Severin: „Trebuie să dai siguranță riveranilor, ca să menții echilibrele de putere”

Conform fostului ministrul al Afacerilor Externe, Marea Neagră devine o zonă de interes strategic pentru SUA. „Am putea întreba: cu ce ocazie? Eu nu sunt de parte Rusiei, dar trebuie să fiu de partea adevărului. Rusia este stat riveran, parte a Convenției de la Montreux (un tratat în care se dau niște drepturi și niște responsabilități foarte importante în bazinul Mării Negre. Una dintre ideile fundamentale tratatului – faptul că în Marea Neagră nu pot intra nave de război ale neriveranilor. Poate să intre pentru puțin timp, dar cu un anumit tonaj. Trebuie să dai siguranță riveranilor, ca să menții echilibrele de putere din Marea Neagră. Nefiind riveran, nu ai cum să întărești prezența militară.”

„Nicolae Titulescu vorbea despre Marea Neagră ca marea riveranilor. Sigur, eu sunt de asemenea de acord că România este membru NATO, Bulgaria este membru, dar dacă cineva vrea să întărească NATO pe această zonă, să întărească armata noastră, nu să vină cu armata lui la noi”, a mai spus Severin.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Revoltă în jurul lui Bolojan: contestatarii lansează un manifest împotriva „neoprogresismului”
Digi24
Medicul Dan Tesloianu, trimis în judecată. De unde a obținut stimulatoarele cardiace implantate la 185 de pacienți
Cancan.ro
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira, iar Antena 1 a difuzat imaginile
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV, imagini incendiare pe bancheta unui taxi
Adevarul
„Mai bine pierdem banii din PNRR”. Profesorii avertizează că școlile ar putea rămâne fără diriginți
Mediafax
EXCLUSIV. Robert Vîja, cofondator Geoflux, despre AI: „Nu va mai conta primul rezultat din Google”
Click
Dragoș Bucur, în mijlocul unui scandal cu vecinii de la țară. Ce s-a întâmplat: „O să avem de-a face”
Digi24
Proteste de amploare la Kiev. Ucrainenii îi dau termen lui Zelenski până vineri
Cancan.ro
Jador, ținta unei înscenări ca în filme! Organizatorul ar fi orchestrat totul: 'Voiau să cânt forțat. Și bătut, și fără bani!'
Ce se întâmplă doctore
Cine este Ester Expósito? Actrița despre care se spune că ar avea o relație cu Kylian Mbappé
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Pasagerii unui avion au început să țipe de fericire după ce pilotul i-a sfătuit să își schimbe tricourile
Descopera.ro
Câți copaci există pe Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuţa: – I-am spus prietenului meu Hai, profită!
Descopera.ro
Studiu: Unele persoane cu obezitate au valori ale colesterolului și tensiunii similare cu cele ale persoanelor normoponderale