Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Ion Cristoiu: „Palestinienii din Gaza nu au pe cineva care să îi apere. Cauza lor este una pierdută”

VIDEO | Ion Cristoiu: „Palestinienii din Gaza nu au pe cineva care să îi apere. Cauza lor este una pierdută”

Ion Cristoiu, publicist și scriitor, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Palestinienii din Gaza nu sunt ajutați de nimeni, spune acesta. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„În fiecare seară, ambasadorul Israelului este la televizor. Acești amărâți din Gaza nu au pe nimeni. Ambasadorul palestinian nu are niciun interes. Ei au ajuns la variantă că sunt de acord cu ceea ce se întâmplă acolo.

Palestinienii din Gaza nu au pe nimeni care să îi apere. Să nu uităm că în mașinăria mondial-occidentală, foarte multe trusturi de presă au redactori-șefi/manageri/directori evrei. Am încercat să explic. Pe palestinienii nu îi ajută nimeni. Este doar sentimentalismul nostru umanist. Este o cauză pierdută”, a declarat Ion Cristoiu.

Israelul a aprobat 24.000 litri de motorină să fie folosiți de camioanele destinate operațiunilor ONU din Fâșia Gaza.

Pe de altă parte, Hamas a respins, marți, acuzațiile SUA cum că ar folosi spitalele din Gaza ca fortăreață pentru celula militară. Aceste declarații ar da „undă verde” pentru Israel „să comită noi atrocități”, spun liderii Hamas, potrivit AFP.

Ministrul de Externe al Israelului, Eli Cohen, i-a cerut secretarului general al ONU, Antonio Guterres, să demisioneze, deoarece nu ar fi promovat „niciun proces de pace în regiune”.

„Soluția celor două state”, susținută în lumea arabă

Ziarul turc Huriyet scrie că declarația comună în 31 de puncte prezentată la Riad de Liga Arabă și Organizația pentru Cooperare Islamică „este pozitivă, în ciuda unor lipsuri”, iar „soluția celor două state” pentru rezolvarea conflictului din Gaza a obținut și mai mult sprijin.

Statele arabo-islamice au cerut, prin articolul 4, oprirea imediată a livrărilor de armament și muniții către Israel. 80% din armele și munițiile folosite de Israel provin din SUA, iar 20% din Germania, Franța și Marea Britanie.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani