Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Ion Cristoiu: Pandemia a fost momentul în care presa a căzut într-o capcană numită „de dragul binelui am voie să mint”

VIDEO | Ion Cristoiu: Pandemia a fost momentul în care presa a căzut într-o capcană numită „de dragul binelui am voie să mint”

Ioana Tudorascu

Pandemia a fost momentul în care presa a căzut într-o capcană numită „de dragul binelui am voie să mint”, spune publicistul și scriitorul Ion Cristoiu, invitatul lui Marius Tucă la ediția specială, transmisă live de Gândul. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

„Pandemia a fost momentul în care presa a căzut într-o capcană numită «de dragul binelui am voie să mint». În pandemie, pentru prima dată, marea presă a fost de acord cu puterea. A fost momentul în care presa nu a pus la îndoială nimic din ce i-a spus puterea. De asemenea, nu i s-a întâmplat nimic presei, cel puțin oficial. Nimeni nu a dat faliment – nici în România, nici în afară”, a declarat Cristoiu.

Acesta a precizat că înainte de pandemie, dacă i-ai fi zis unui lider din Occident că o să îl închizi în casă, acesta ar fi spus că nu se poate. „În momentul în care cetățenii Franței au stat cuminți în case, liderii lumii au zis «merge»”, spune el.

În plus, Cristoiu a precizat că s-a continuat «concubinajul» dintre presă și putere.

Marius Tucă: S-a ajuns ca puterea să facă o înțelegere cu presa. Acest lucru a devenit o practică, deși n-a ținut până acum, când a venit pandemia. Războiul n-a făcut altceva decât să accentueze înțelegerea dintre presă și putere.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă – și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
INCREDIBIL! Echipajul s-a ÎMBĂTAT înainte de un zbor de peste ocean. Avionul NU A MAI DECOLAT
Digi24
VIDEO Gluma lui Zelenski cu Trump despre o vizită la Moscova
Cancan.ro
Ce note au luat copiii vedetelor din România la Bacalaureat 2026: 'Este o premieră!'
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, imagini incendiare în costum de baie. Prezentatoarea de la PRO TV, apariție wow în vacanța din Puglia
Adevarul
Noua Dacia Striker i-a cucerit pe britanicii de la Top Gear: „Pare să ofere multe pentru puțin”
Mediafax
Erdogan le-a oferit liderilor NATO revolvere personalizate
Click
Anca Serea, revoltată după ce fiica sa cea mare a aflat notele la BAC: „Inuman și nedrept!”
Digi24
VIDEO Furtună de nisip pe plajele din Eforie. imaguini cu fenomenul și avertismentul salvamarilor
Cancan.ro
Ultimul mesaj al pilotului care s-a aruncat din avion. Detalii tulburătoare din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Un startup care vrea să construiască prima centrală de fuziune nucleară din Europa a primit finanțare de la Google